Czy dziecko może samo iść na sanki? W niektórych przypadkach grozi wysoka grzywna

Ferie trwają w najlepsze i dzieci najchętniej spędzają czas na świeżym powietrzu. Chcesz wypuścić swoje dziecko na sanki? Musisz pamiętać, że jeśli nie ukończyło odpowiedniego wieku, to musi być mu zapewniony stały nadzór. Jak wyglądają te zasady w praktyce? Już wyjaśniamy.

W tym roku ferie zimowe dla uczniów przewidziane są w czterech terminach między 18 stycznia a 2 marca, więc właśnie trwają w najlepsze. W pierwszej turze zimowy odpoczynek rozpoczęli uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Niedługo potem dołączyli do nich ci z województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Czas ferii to idealny moment na zabawy na śniegu, chociaż zima w tym roku niestety w większości kraju bardziej pod względem aury przypomina jesień, to w pewnych regionach można korzystać z zimowych atrakcji i śnieżnych zjazdów, co dla dzieci jest nie lada atrakcją. O czym w tym czasie powinni pamiętać rodzice? Warto wiedzieć m.in., czy dziecko może pójść samo na sanki, bo jak się okazuje, nie jest to takie oczywiste.

Zobacz wideo Na narty w Polsce: pięć miejsc, w których poczujesz się jak w Alpach

Czy dziecko może iść samo na sanki? Prawo jasno określa dolną granicę wieku

W Polsce panują jasne i określone zasady jeśli chodzi przebywanie maluchów bez opieki, więc pamiętajmy o tym, jeśli chcemy wypuścić dziecko samodzielnie na sanki. Zgodnie z polskim prawem dzieci, które są poniżej siódmego roku życia, nie powinny przebywać w miejscach publicznych bez nadzoru.

O ile możemy pozwolić bawić się samodzielnie dziecku przed domem, to jeśli będzie chciało pójść na sanki gdzieś dalej, poza terenem zamieszkania bez żadnego nadzoru, to może się to skończyć nawet interwencją policji lub straży miejskiej. Na tym nie koniec, bo służby mogą nałożyć na rodziców karę finansową, która może sięgać aż 5 tys. złotych. Wiedzieliście, że tak to wygląda? Właśnie dlatego warto nie tylko przygotować malucha na sanki, zapewniając mu odpowiedni strój, ale także zadbać o to, aby był pod stałą opieką.

To już ostatni taki podział w ferie. Od przyszłego roku wszystko się zmienia

W tym roku ferie zimowe po raz ostatnio odbędą się na starych zasadach. Co to dokładnie znaczy? W tej chwili zimowa przerwa trwają od 18 stycznia do 2 marca, a uczniowie udają się na odpoczynek w czterech turach, w zależności od województwa. Będzie to już ostatni taki podział, bo od przyszłego roku ma się to zmienić i będzie obowiązywał już nowy harmonogram i podział na trzy tury. Zgodnie z komunikatem z 25 czerwca 2024 roku zamieszczonym na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej, ferie zimowe w roku szkolnym 2025/2026 odbędą się w następujących terminach:

  • od 19 stycznia do 1 lutego 2026 roku – województwo: mazowieckie, pomorskie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie;
  • od 2 do 15 lutego 2026 roku – województwo: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, zachodniopomorskie, małopolskie, opolskie;
  • od 16 lutego do 1 marca 2026 roku – województwo: podkarpackie, lubelskie, wielkopolskie, lubuskie, śląskie.
Więcej o: