Naturalne "energetyki". Zapomnij o kawie. Te siedem nawyków sprawi, że pożegnasz senność

Narzekasz na brak energii i czujesz, że dzieci wchodzą ci już na głowę? Który rodzic tego nie zna! Najwyższy czas przyjrzeć się codziennym nawykom. Wprowadzić do swojego życia 7 kluczowych zasad, dzięki którym twoja codzienność się zmieni, a ty odzyskasz siłę i energię do działania.

Codzienne wypełnianie rodzicielskich obowiązków często połączone z pracą na pełen etat i opieką nad domem mogą być niezmiernie wyczerpujące. Dodatkowo każdego dnia uwagi wymagają od nas nie tylko szef, współpracownicy, partner(ka), dzieci i pozostali członkowie rodziny, ale także nieustannie bombardujące nas wiadomościami media społecznościowe. W natłoku zajęć i obowiązków szybko tracimy energię i czujemy się zmęczeni, więc coraz trudniej utrzymać nam tempo i nadążyć nad pędzącym rytmem dnia codziennego. Na pewnym etapie nie pomaga już kawa i napoje energetyczne i wszystko zaczyna się walić nam na głowę. Jak sprawić, aby czuć się mniej wyczerpanym? Te nawyki i zachowania pomogą ci w utrzymaniu energii i zdrowszym podejściu do życia. Sprawdź, co polecają eksperci.

Zobacz wideo Martyna Wojciechowska o tym, dlaczego zajęła się zdrowiem psychicznym dzieci w Polsce. "Koleżanka mojej córki powiedziała, że chce popełnić samobójstwo"

Jak odzyskać życiową energię? Stosuj się do tych kluczowych 7 zasad

Podstawą dobrego samopoczucia jest też codzienny ruch. Nie można oczekiwać, że prowadząc nieustannie siedzący tryb życia, będziemy się dobrze czuć. Rodzaj ruchu powinien zależeć od naszych osobistych preferencji. Możliwości jest dużo, od biegania, przez basen, do jazdy na rowerze czy ćwiczenia jogi. Każdy rodzaj ruchu działa zbawiennie na ciało i głowę. Nie musimy od razu nakładać na siebie ogromnej presji i zapisywać się na siłownię. Tak naprawdę wystarczą nawet krótkie codzienne spacery. Regularna dawka ruchu wpłynie także na nasz dobry sen. Będzie nam łatwiej zasypiać, a sam sen będzie głębszy i bardziej jakościowy. 

Ćwicz umiarkowanie przynajmniej pięć dni w tygodniu. Zawsze staram się zachęcać moim pacjentów, aby robili coś każdego dnia. Nawet jeśli jest to dziesięciominutowy spacer po kolacji, albo rozciąganie ciała. Codzienny ruch jest po prostu dla nas dobry

- podkreśla w rozmowie z portalem huffpost.com dr Chris Scuderi, lekarz rodzinny z Florydy.

Nie tylko ruch 

Podstawą dobrego samopoczucia jest także zbilansowana dieta. Powiedzenie "jesteś tym, co jesz" doskonale to opisuje. Musimy dostarczać naszemu organizmowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Dodatkowo pamiętajcie o tym, aby unikać wysoko przetworzonego jedzenia o wysokim indeksie glikemicznym. Jeśli stosujemy zdrową dietę, nie będzie to większym problemem, jeśli pozwolimy sobie od czasu do czasu na zjedzenie pizzy czy też słodyczy. Najważniejszy jest balans.

Jedzenie to także pewnego rodzaju czynność społeczna, która jest nam w życiu po prostu potrzebna. Kiedy spędzamy z rodziną wspólny czas przy stole, pogłębiamy bliskość i relacje. Jak jeszcze możemy zadbać o to, aby czuć energię i chęci do życia? Warto znaleźć sobie hobby, lub zainteresowania, które będą dawały nam satysfakcje i pozwolą przetrwać trudniejsze momenty dnia. Warto się zastanowić, co tak naprawdę sprawia nam przyjemność i daje nam radość i wprowadzić takie nawyki do codziennego życia. Pamiętajmy, że dla każdego, to może być zupełnie coś innego, więc nie należy nakładać na siebie niepotrzebnej presji. Podróżowanie dokoła świata, czy dbanie o ogródek może przynosić równie dużo satysfakcji. Najważniejsze, aby odnaleźć takie zajęcie, które będzie sprawiać nam przyjemność.

7 nawyków dzięki, którym odzyskasz energię:

  • Regularna dawka ruchu
  • Ograniczenie spożywania alkoholu i nikotyny
  • Dobry sen
  • Zbilansowana dieta
  • Nauka asertywności
  • Znalezienie sobie nowej pasji
  • Unikanie stresu

Jak zachować energię? Nauczy się asertywności. Nie musisz na wszystko się zgadzać

Największym pożeraczem życiowej energii jest stres, który w realiach dzisiejszego życia jest wręcz nieunikniony. Stres wyczerpuje nie tylko psychicznie, lecz także fizycznie, odbiera też jakościowy sen, który jest niezbędny do regeneracji. To ważne, aby zachować balans między pracą a życiem prywatnym i starać się szukać sposobów, aby zachować równowagę, np. spędzając czas na medytacji lub łonie natury. Jeżeli borykamy się ze stanami lękowymi lub depresyjnymi, to warto udać się wtedy do specjalisty.

Kolejnym bardzo ważnym aspektem takiego trybu życia, dzięki któremu będziemy mieć dużo energii to nauka asertywności i nauczenie się mówienia "nie" czynnościom, które nam nie służą i nie wpływają na nas pozytywnie. O co jeszcze możemy zadbać? Warto pamiętać także o dobrym śnie. Powinien trwać od siedmiu do dziewięciu godzin, w zależności od potrzeb i odbywać się w miarę regularnych porach. W sypialni powinno być chłodno, odpowiednio ciemno, a przed położeniem się spać nie powinno się korzystać z telefonu. To czas, który powinien zostać przeznaczony na wyciszenie się. Jeżeli po zastosowaniu tych porad nie zauważysz znaczącej poprawny w poziomie codziennej energii, to warto skonsultować się z lekarzem.

Więcej o: