Postanowiła nauczyć korzystać z nocnika noworodka. "Wolę to, niż zmieniać pieluchy"

Amerykańska fotografka, która pracuje także jako doula, postanowiła uczyć swoją córkę korzystania z nocnika już od pierwszych chwil życia. Metoda nazywana komunikacją eliminacyjną okazała się - jej zdaniem - zaskakująco łatwa. Mama dziewczynki twierdzi, że tylko raz w ciągu swojego życia zrobiła kupkę w pieluchę. Na czym dokładnie to polega?

Dla rodziców czas odpieluszkowania dziecka to ważny moment w jego rozwoju. Kiedy zacząć sadzać dziecko na nocnik? Zgodnie z powszechnymi zaleceniami najlepszy czas na naukę korzystania z nocnika to moment, kiedy maluch kończy około dwóch lat. Oczywiście trzeba pamiętać, że każde dziecko rozwija się indywidualnie i niektóre z dzieci dojrzeją do treningu czystości wcześniej, inne później. Jedna z amerykańskich mam twierdzi, że już od urodzenia uczyła swoją córkę korzystania z nocnika. 

Zobacz wideo Jak wybrać smoczek dla dziecka? Logopedka mówi, który rodzaj jest najlepszy

Już od pierwszych tygodni życia uczyła córkę korzystania z nocnika. To zaskakująco łatwe

Meagan mieszka w Stanach Zjednoczonych. Jest doulą i fotografką, która robi zdjęcia w trakcie porodów. Amerykanka prowadzi także konto na Instagramie (meaganjoycreative), gdzie często porusza tematy dotyczące macierzyństwa. Ostatnio pochwaliła się, że już od urodzenia nauczyła swoją córkę korzystania z nocnika. Przyznała, że obawiała się, że będzie to trudny proces i będzie musiała podejść do niego z ogromną dozą cierpliwości. Wielu rodzicom, którzy zaczynają uczyć swoje dzieci już w starszym wieku, zajmuje to nawet kilka miesięcy. Okazało się, że było to zaskakująco łatwe, dlatego Meagan chciała podzielić się swoimi spostrzeżeniami w sieci także z innymi rodzicami.

Dzieci nie chcą siedzieć w swoich siuśkach czy kupce. W Ameryce jesteśmy przyzwyczajeni, że długo używa się pieluch

- podkreśla Meagan. 

 

Jak podaje portal "The Sun", w Wielkiej Brytanii 1 na 4 dzieci zaczyna szkołę, korzystając jeszcze z pieluch. To znacząco wpływa na dynamikę dnia całej grupy uczniów, bo nauczyciele mają dodatkowy obowiązek w postaci wymiany pieluch. Aż 1/3 czasu przeznaczonego na naukę jest poświęcona na ich zmienianie. Metoda, którą zaczęła trenować Amerykanka, określana jest jako komunikacja eliminacyjna. Komunikacja eliminacyjna, czyli wychowanie bezpieluszkowe to całkowita rezygnacja z pieluch jednorazowego użytku. Zamiast nich rodzice wybierają pieluchy wielorazowe i stosuje je jak najrzadziej. 

Jak odpieluchować dziecko? Eksperci są w tej kwestii zgodni. To indywidualna sprawa

Meagan tłumaczy, że zgodnie z tą metodą rodzice już od pierwszych tygodni życia dziecka uczą je korzystania z nocnika. Na czym dokładnie to polega? Rodzice bacznie obserwują dziecko i kiedy zauważają jakieś sygnały, że niemowlę chce się wypróżnić, używają małego nocnika, zamiast pozwolić mu załatwić swoje potrzeby w pieluszkę.

Od początku byłam przekonana, że to genialny sposób, ale myślałam, że będzie to trudne. Okazało się zaskakująco łatwe. Wolę robić to niż cały dzień spędzać na zmienianiu pieluch

- podkreśliła. Meagan twierdzi, że jej córka w ogóle nie korzysta z pieluch i w ich przypadku komunikacja eliminacyjna okazała się strzałem w dziesiątkę. Oczywiście jest to indywidualna sprawa i nie dla każdego rodzica będzie dobrym rozwiązaniem. 

Wielu ekspertów podkreśla, że najlepszy moment na rozpoczęcie treningu czystości to czas między 18. a 24. miesiącem życia, kiedy dziecko wykazuje oznaki gotowości do siadania na nocnik. Np. zaczyna komunikować potrzebę korzystania z toalety (także za pomocą gestów lub mimiki), samodzielnie zdejmuje pieluszkę, jest zainteresowane czynnościami fizjologicznymi i korzystaniem z toalety innych domowników. Warto także obserwować suchość pieluszki. Jeśli przez dłuższy czas pozostaje sucha, to znaczy, że dziecko zaczyna kontrolować oddawanie moczu.

Jak możemy pomóc dziecku przejść z etapu pieluszki do korzystania nocnika? Warto zachęcać malucha do siadania na nocniku na przykład po posiłku, kiedy trawienie sprawia, że pojawia się taka potrzeba. Aby dziecko chciało korzystać z nocnika, możemy zachęcić je także jakąś zabawką, lub książką, która pozwoli im dłużej wytrzymać w skupieniu na nocniku. Jeśli chcesz zacząć przestawiać dziecko do korzystania z nocnika, to zapoznaj się z naszym artykułem. Wszystkie potrzebne informacje i opinie ekspertów znajdziesz tutaj: Nocnik dla dziecka - jaki wybrać? Jak rozpocząć trening czystości? Jakie macie doświadczenia z odpieluchiwywaniem dziecka?

Więcej o: