Od 1 października 2024 roku rodzice maluchów w wieku od 12 do 35 miesięcy (czyli od roku do trzech lat) mogą pobierać jedno z trzech świadczeń z programu Aktywny Rodzic. Dwa pozostałe warunki to bycie zatrudnionym oraz oddanie dziecka pod opiekę niani, żłobka lub innej placówki. A jak złożyć wniosek i kiedy właściwie babciowe trafi do rodziców? Zobaczcie sami.
Aby móc pobierać świadczenie w ramach Aktywnego Rodzica, należy wcześniej złożyć wniosek do ZUS-u. Przy czym dopełnienie formalności do 2 stycznia 2025 r. daje gwarancję otrzymania wyrównania za wcześniejsze miesiące. A jak złożyć wniosek o przyznanie babciowego? Obecnie można to zrobić tylko drogą elektroniczną na jeden z poniższych sposobów:
Czy waszym zdaniem wprowadzenie Aktywnego Rodzica to dobry pomysł? Zapraszamy do udziału w sondzie i komentowania.
Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku dwóch świadczeń (Aktywnie w żłobku i Aktywnie w pracy) rodzice muszą być zatrudnieni na dowolnej umowie. Z jednym wyjątkiem - umową o dzieło, która nie jest aktywnością zawodową w rozumieniu ustawy ze względu na rodzaj i wymiar owego zatrudnienia. A kiedy babciowe trafi na konta? Do 20. dnia danego miesiąca ZUS przeleje środki ze świadczenia Aktywnie w żłobku. Z kolei w przypadku dwóch pozostałych form wsparcia pieniądze trafią na konta rodziców ostatniego dnia roboczego danego miesiąca, czyli tym razem 31 stycznia 2025 r.
Jak wspomnieliśmy powyżej, program Aktywny Rodzic składa się z trzech różnych świadczeń. Zależnie od formy zatrudnienia rodziców i rodzaju opieki, jaką wybrali dla malucha. Są to następujące świadczenia: