Sztuczna inteligencja pomaga kobietom zajść w ciążę. "To jest jak cud"

Sztuczna inteligencja służy nam w coraz większej liczbie dziedzin. I to nie tylko tych stricte technologicznych. Dobrym przykładem jest leczenie niepłodności. Dzięki nowym rozwiązaniom może być kobietom łatwiej zajść w ciążę.

Program komputerowy na bazie sztucznej inteligencji pomaga połączyć najlepsze komórki jajowe i plemniki. Starannie analizuje też ogromne arkusze danych i obrazów ultrasonograficznych wykonanych w krótkim czasie. Dzięki temu usprawnia procedurę in vitro i umożliwia kobietom zajście w upragnioną ciążę. Jako pierwsza z tej nowoczesnej metody skorzystała pacjentka o imieniu Elena, 36-latka z południa Londynu. 

Zobacz wideo Niektórzy uważają, że in vitro to pójście na łatwiznę. Wychodzi tu niewiedza i stereotypowość

Sztuczna inteligencja pomaga zajść w ciążę. Znamy już pierwszą pacjentkę

Jak podaje serwis The Sun.co.uk, leczenie Eleny odbyło się w szpitalu Avenues Fertility Clinic w Camden w północnym Londynie. Obecnie kobieta jest już w 23. tygodniu ciąży. 36-latka jest zachwycona nową metodą i jej efektami. 

Technologia jest niesamowita. To jest jak cud

- powiedziała.

I nic dziwnego, bo do tej pory lekarze dokonywali wyboru komórek jajowych i plemników na podstawie indywidualnych ocen ich stanu. Teraz mają pomoc w postaci sztucznej inteligencji, która dużo staranniej porównuje dane. Wykorzystuje przy tym wzorce poruszania się wspomnianych komórek, co znacznie przyspiesza cały proces i podnosi szanse na udane zapłodnienie. 

Nowa technologia to szansa dla niepłodnych par. Zwłaszcza że ich przybywa

Statystycznie jedna na sześć par ma problemy z niepłodnością. Z tego powodu rocznie w Wielkiej Brytanii na procedurę in vitro decyduje się ponad 50 tysięcy pacjentów. Natomiast w Polsce około 15 tysięcy par. I liczba ta cały czas rośnie. Warto dodać, że średnio sztuczne zapłodnienie kosztuje ponad pięć tysięcy funtów (czyli około 25,5 tysiąca złotych). Z kolei w Polsce średnia cena procedury in vitro to około 10-12 tysięcy. Jednak dużo zależy od kliniki, która je przeprowadza. Przy czym zwykle pozytywnie kończy się jedna próba zapłodnienia na trzy. Dlatego nowa technologia jest dla takich par dużym wsparciem w walce o upragnione dziecko.

Oddaj swój głos w drugiej edycji plebiscytu Jupitery Roku! Kto zostanie Gwiazdą Roku, a kto zgarnie statuetkę za Międzyplanetarny Hit Roku? O tym decydujesz Ty!

Więcej o: