Szkoła. 2500 zł na dziecko. Rusza nowy program. Mogą skorzystać uczniowie od 5 do 8 klasy

Z jakiego wsparcia mogą skorzystać uczniowie? W tym roku dla dzieci z klas 5-8 szkół podstawowych rusza nowy program rządowy. W jego ramach jeden uczeń będzie mógł otrzymać 2500 złotych. A w jakim celu i co trzeba zrobić, aby móc skorzystać? Wyjaśniamy.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej właśnie poinformowało, że został uruchomiony pilotaż programu "Indywidualne Konta Rozwojowe Junior". Będzie to wsparcie finansowe dla uczniów klas 5-8 szkół podstawowych oraz wszystkich klas szkół ponadpodstawowych, pochodzących z ubogich rodzin. Ma na celu sfinansowanie dzieciom zajęć pozaszkolnych, zarówno przedmiotowych, jak i sportowych, artystycznych czy muzycznych. A kiedy i jak należy złożyć wnioski? I co jeszcze warto wiedzieć o tym nowym programie? Zobaczcie sami.

Zobacz wideo Ta szkoła jest warta 124 miliony. "Dajemy szanse każdemu, kto chce się u nas uczyć"

Indywidualne Konta Rozwojowe Junior. Właśnie trwa nabór wniosków

Jak podaje serwis Infor.pl, projekt "Indywidualne Konta Rozwojowe Junior" będzie realizowany do czerwca, a wnioski można składać od 2 do 17 stycznia 2025 roku. W tym okresie wsparcie obejmie 100 uczniów z dwóch województw - lubelskiego i podkarpackiego. Przy czym udział w naborze pilotażowym nie wyklucza możliwości startowania w naborze właściwym.

 A jak złożyć ów wniosek? Na dwa sposoby:

  • samodzielnie (mogą to zrobić rodzice, opiekunowie lub sam uczeń),
  • poprzez szkołę bądź inną placówkę.

Warto wiedzieć, że w ramach projektu jeden uczeń może otrzymać 2500 złotych na jedno półrocze, co daje 15 tysięcy złotych w ciągu trzech lat. A jeśli to samo dziecko załapie się zarówno w edycji pilotażowej, jak i właściwej, to nawet 17,5 tysiąca złotych. Przy czym sam projekt ma być realizowany do 31 grudnia 2028 roku, czyli przez trzy lata.

IKR Junior to wsparcie dla uczniów. To też warto o nim wiedzieć

Chętni do skorzystania z programu IKR Junior muszą być świadomi, że w przypadku dużej liczby zgłoszeń w pierwszej kolejności będą wybierani uczniowie z klas 5-6 szkół podstawowych. Potem zadecyduje kolejność składania wniosków. Istotny jest też fakt, że pieniądze nie zostaną przekazane bezpośrednio uczniom, a trafią do podmiotu realizującego wspomniane zajęcia dodatkowe na podstawie wystawionej faktury. Co ważne, w ramach programu zabezpieczono środki w wysokości 109.999.505 zł, co pozwoli wesprzeć co najmniej sześć tysięcy uczniów. Przy czym pieniądze te pochodzą ze środków Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego.

Więcej o: