Jak wynika z najnowszych danych z Biura Statystyk Narodowych, które dotyczą 2023 roku, najpopularniejszym imieniem chłopięcym w Anglii i Walii obecnie jest Muhammad. Co prawda już od 8 lat znajduje się ono wśród 10 najpopularniejszych imion dla chłopców, jednak tym razem wyprzedziło Noah i Oliviera, które w ostatnich latach były hitami.
Nie ma zaskoczenia w przypadku dziewczynek. Od ośmiu lat wygrywa imię Olivia, w tym roku na podium znalazły się też Amelia oraz Isla. Przedstawiciele ONS przyznają, że co roku widać, jak na wybór imion wpływa popkultura. Rodzice często nazywają swoje pociechy na cześć popularnych w danym okresie gwiazd muzycznych. I tak w ostatnich latach wiele dziewczynek nazwano: Billie, Lana, Miley, Rihanna czy Margot, a chłopców Kendrick i Elton.
Co ciekawe badania pokazują, że na popularności straciły w ostatnich latach imiona królewskie. W 2023 George zajął czwarte miejsce i po raz pierwszy od niemalże 10 lat nazwano tak mniej niż 4 tys. chłopców. William z kolei zajął 29. miejsce, a Louis 45.
Ministerstwo Cyfryzacji podało, jakie imiona cieszyły się największą popularnością w pierwszej połowie 2024 roku. Na zestawienie z całego roku trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Zazwyczaj pojawiają się na przełomie stycznia/lutego.
Wśród dziewczynek królowały: Maja, Zosia, Zuzanna, Hanna, Laura, Julia, Oliwia, Pola, Alicja oraz Maria. Najmniej rodziców zdecydowało się nazwać swoje córki: Walentyna, Oda, Albina, Grażyna, Ema, Lola, Luisa, Rima, Kora i Esmeralda. Jeśli chodzi o chłopców, to w ostatnim czasie hitem były takie imiona jak: Nikodem, Jan, Aleksander, Antoni, Franciszek, Leon, Ignacy, Jakub, Stanisław oraz Mikołaj. Wśród najrzadszych znalazły się: Muaz, Ayan, Alessandro, Ryan, Tadej, Gorsej, Aras, Simon, Bolko i Zeus.
Ministerstwo Cyfryzacji zwraca uwagę, że coraz większym zainteresowaniem rodziców cieszy się imię Iga. W ostatnim opublikowanym zestawieniu zajmuje 14. pozycję. Wpływ na to mogą mieć sukcesy polskiej tenisistki Igi Świątek.
Jeśli chodzi o najpopularniejsze imię w Anglii, to w Polsce jest ono dość rzadko wybierane. W 2023 roku nazwano tak 1204 chłopców. Także inne odmiany, jak np. Muhammad, Mohamed, Mohammed występują u nas dość rzadko. Pierwsze nadano: 14 razy, drugie - 3, a trzecie - 926. Popularny tam Noah u nas również nie cieszy się zbyt dużym zainteresowaniem.Takie imię nadano 1018 dzieciom.
Zobacz więcej: Wolta na szczycie. Oto najpopularniejsze imiona w 2024 roku. Możemy podziękować Lewandowskim