Pamiętacie program stacji TVN "Superniania", gdzie w roli ekspertki występowała Dorota Zawadzka? Po latach od premiery programu na nianię spadła ogromna fala krytyki. Wszystko przez przedstawiane przez nią w programie metody wychowawcze, które budziły ogromne kontrowersje. Jedna z dziecięcych uczestniczek formatu ostatnio opowiedziała o kulisach show i wyznała, że ma z tego czasu traumatyczne wspomnienia. Więcej o tym przeczytasz tutaj. W brytyjskiej wersji programu w roli ekspertki występowała Joe Frost. Rodzice nadal bardzo cenią przekazywane przez nią rady i chętnie z nich korzystają. Ostatnio za pośrednictwem mediów społecznościowych przestrzegła rodziców przed bezsensowną - jej zdaniem - stratą pieniędzy. Co dokładnie miała na myśli?
Jo Frost ma bardzo bogate doświadczenie w opiece nad dziećmi i postanowiła zaapelować do rodziców, aby jak najszybciej, jak to możliwe, zaczęli uczyć dzieci korzystania z nocnika. Według niej dostępność i wygoda korzystania z pieluch jednorazowych sprawia, że rodzice nadmiernie przeciągają moment odpieluchowania.
Rodzice bądźcie mądrzejsi. Tracicie tysiące! (...) Uczę dzieci korzystania z nocnika od czterech dekad i wiem, że ten proces nie trwa dłużej niż tydzień. Wystarczy, że będziecie konsekwentni
- zaapelowała Frost. Duża część ekspertów podkreśla, że idealny czas na odpieluchowanie dziecka to wiek od 12 do 18 miesięcy. Jeśli maluch ma trzy lata lub więcej, a nadal ma problem z kontrolowaniem fizjologii, może być to sygnał dla rodziców, by rozważyć konsultację ze specjalistą. Podłożem może być problem natury medycznej.
Odpieluchowanie dziecka to dla przeważającej większości rodziców stresujący proces. Jak sprawić, aby przebiegł sprawnie i gładko? Na to niestety nie ma uniwersalnej recepty. Najważniejsze, to podejść do tego ze spokojem, wyrozumiałością i zrozumieniem. Aby zacząć myśleć o nauce korzystania z nocnika, maluch musi być już na takim etapie, że komunikuje rodzicom swoje potrzeby. Pamiętajmy, aby nie zaczynać odpieluchowania w stresującym dla dziecka czasie takim jak np. pierwsze dni w żłobku, przeprowadzka, czy choroba.
Jak zacząć? Od zakupu nocnika. Najlepiej takiego, który spodoba się dziecku. W końcu to właśnie nocnik będzie pierwszym krokiem do jego rozstania się z pieluszką. Dziecko powinno oswoić się z tym przedmiotem. Może siadać na nim w ubraniu i próbować naśladować starsze rodzeństwo albo pokazywać jak lalka lub miś z niego korzystają. Ważna jest także rozmowa o tym, że rodzice i starsze dzieci korzystają z toalety i wytłumaczenie dziecku całej koncepcji. Na co jeszcze zwracać uwagę podczas odpieluchowania? Najważniejsze wskazówki znajdziesz tutaj: Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak zacząć?