Ile dni opieki przysługuje rodzicom? Takie wolne od pracy należy się także, jeśli dziecko jest zdrowe

Komu i w jakiej sytuacji należy się urlop na opiekę nad dzieckiem? Czy jest on płatny? A jeśli tak, to ile? Takie wolne można wziąć nawet na zdrowego malucha, ale rodzic musi przedtem spełnić parę warunków. Jednym z nich jest określona umowa o pracę. Zresztą zobaczcie sami.

Każdemu rodzicowi przysługuje urlop na opiekę nad dzieckiem i to niezależnie od stanu jego zdrowia. Są to dwa dni lub 16 godzin w ciągu roku, z których można skorzystać do dnia poprzedzającego 14. urodziny szkraba. Takie wolne jest w 100 procentach płatne, ale to nie wszystko. Poza tym pracującym rodzicom przysługuje też urlop opiekuńczy oraz L4 na malucha. A w jakich sytuacjach i czy są płatne? Wyjaśniamy. 

Zobacz wideo Jak czterodniowy tydzień pracy i urlop menstruacyjny wpływają na pracę? "Efektywność wzrasta"

Urlop opiekuńczy i L4 na dziecko. To co innego niż urlop na opiekę nad malcem

Jak wspomnieliśmy powyżej, urlop na opiekę nad dzieckiem jest płatny i udzielany na wniosek pracownika. Przy czym pracodawca nie musi się zgodzić na wybrany termin i może odmówić udzielenia takiego wolnego. Przeciwieństwem jest urlop opiekuńczy. Może trwać pięć dni i jest on bezpłatny, za to szef musi go udzielić. Jednak można z niego skorzystać tylko z ważnych względów medycznych. Alternatywą jest L4 na dziecko, za które można dostać zasiłek opiekuńczy w wysokości 80 procent wynagrodzenia.

ZUS wypłaca zasiłek opiekuńczy za następujący okres w roku:

  • 60 dni w roku - chore dziecko do 14. roku życia, zdrowy maluch do ósmego roku życia, gdy nagle zamknięto żłobek, przedszkole czy szkołę,
  • 30 dni w roku - dziecko z niepełnosprawnością w wieku od 8 do 18 lat, wymagające opieki lub chora pociecha z niepełnosprawnością w wieku 14 - 18 lat, również wtedy, gdy dziecko jest zdrowe, ale opiekun dzienny jest chory, przebywa w placówce leczniczej bądź na czas porodu.
  • 14 dni w roku - pełnosprawne, ale chore dziecko w wieku powyżej 14 roku życia.

Poza tym zasiłek należy się wtedy, gdy nie ma innej, zdrowej osoby, która mogłaby w tym czasie zająć się dzieckiem. Wyjątkiem są maluchy do drugiego roku życia - na nie zawsze można wziąć L4, niezależnie od tego, czy są inne osoby, które mogą się szkrabem zaopiekować.

Kiedy można wziąć urlop na opiekę nad dzieckiem? To trzeba wiedzieć

Urlop na opiekę nad dzieckiem może wziąć rodzic pracujący, zatrudniony na umowę o pracę (w tym spółdzielczą), a także powołania, wyboru i mianowania. Przedtem trzeba jednak złożyć wniosek u pracodawcy. W dokumencie należy podać wymiar czasu takiego urlopu - w godzinach lub dniach. Trzeba też pamiętać, że wybrana opcja obowiązuje do końca danego roku kalendarzowego. Co istotne, w razie niewykorzystania tego wolnego, przepadnie bezpowrotnie. Nie można go zużyć w roku następnym ani otrzymać w zamian ekwiwalentu pieniężnego. 

Więcej o: