Matematyczna łamigłówka. Matka nie umiała rozwiązać. "Myślałam, że z ułamkami sobie radzę"

Jak należy poprawnie rozwiązać to zadanie z ułamkami? Pochodzi ono z zeszytu ćwiczeń dla klasy szóstej i pozornie jest proste, ale jak widać nie dla każdego. Matka jednej dziewczynki myślała, że da sobie radę, ale poległa. A wy? Potraficie je rozwiązać? Sprawdźcie się.

Wydawałoby się, że zadania matematyczne ze szkoły podstawowej są naprawdę proste, ale jak się okazuje niekoniecznie. Czasem problem z nim mają nie tylko dzieci, ale i dorośli. Tak było z użytkowniczką o nicku Paula Ferragamo, która w mediach społecznościowych podzieliła się zadaniem domowym z matematyki swojej córki, uczennicy klasy szóstej. Kobieta nie wie, jak rozwiązać to zadanie choć myślała, że z ułamkami da sobie radę.

Zobacz wideo Uczy matematyki na TikToku. "Uczniowie mówią mi, że w 60 sekund uczą się więcej niż przez 45 minut lekcji w szkole"

Zadanie z ułamkami. Matka szóstoklasistki nie wie, jak jej pomóc

Zdjęcie zadania matematycznego (a właściwie dwóch) z ułamkami pojawiło się jakiś czas temu na forum Family Lowdown Tips & Ideas. I pozornie jest proste. Pierwsze brzmi następująco: "zamień liczby mieszane na ułamek niewłaściwy, a potem użyj znaku < lub >, aby oznaczyć, która z liczb jest większa". Same liczby są następujące: 3 3/4 oraz 5 4/7. Natomiast drugie zadanie jest niemal takie same, z tą różnicą, że część liczb jest zakryta kleksami (oznaczymy je jako x i y): 4 5/x = y/6 oraz 5 3/x = y/9. Jak rozwiązać oba te zadania?

Jako wskazówkę podamy definicje obu użytych w zadaniach pojęć:

  • ułamek niewłaściwy - ułamek, w którym licznik jest większy lub równy mianownikowi,
  • liczba mieszana - czyli liczba całkowita i ułamek właściwy (licznik mniejszy od mianownika).

Jak poorawnie rozwiązać zadania z ułamkami? Całkiem prosto

Jak zamienić liczbę mieszaną na ułamek niewłaściwy? Wbrew pozorom całkiem prosto. Trzeba pomnożyć liczbę całkowitą przez mianownik, po czym do wyniku dodać licznik. Z kolei zamiana ułamka niewłaściwego na liczbę mieszaną jest jeszcze prostsza. Wystarczy tylko podzielić licznik przez mianownik. Oto potrzebne obliczenia do obu zadań:

zadanie 1:

  • 3 3/4 = (3 × 4 + 3)/4 = 15/4, czyli 15/4 > 14/4,
  • 5 4/7 = (5 × 7 + 4)/7 = 39/7, czyli 39/7 < 59/7.

zadanie 2:

  • 4 5/x = y/6, czyli 4 ?, a więc (4 × 6 + 5)/6 = 29/6,
  • 5 3/x = y/9, czyli 5 3/9, a więc (5 × 9 + 3)/9 = 48/9.
Więcej o: