800 plus w 2025. Będzie podwyżka? "Plan dla KE ma zostać zaakceptowany w styczniu"

Co będzie dalej z programem 800 plus? Czy są szanse na to, aby kwota świadczenia została podniesiona? Właśnie pojawiły się pierwsze szczegóły dotyczące wychodzenia Polski z procedury nadmiernego deficytu. W planach są też decyzje dotyczące m.in. programów socjalnych.

Polska właśnie została objęta procedurą nadmiernego deficytu budżetowego, co oznacza, że niezbędne jest zmniejszenie wydatków. Rząd opracował projekt wychodzenia z tejże procedury, a w jego ramach przyjęto szereg zobowiązań. Jednym z nich jest zamrożenie wysokości świadczeń 800 plus i Aktywnego Rodzica, stąd nie ma szans na waloryzację tych programów w 2025 roku. 

Zobacz wideo Czy osoby zamożne powinny pobierać 800+? Derpieński: Ciężki temat

Zamrożenie kwoty świadczenia 800 plus. Co to oznacza dla rodziców?

Jednym ze wspomnianych powyżej zobowiązań jest zamrożenie wysokości kwoty świadczenia 800 plus i Aktywnego Rodzica. Opisał to w poście na platformie X Adrian Biernacki, wieloletni rzecznik Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE. Innymi zmianami, o jakich wspomina, są:

  • likwidacja obniżonego podatku VAT na żywność,
  • systematyczne podnoszenie akcyzy na tytoń i alkohol,
  • wycofanie wsparcia państwa w kwestii cen energii elektrycznej.

O konieczności wprowadzenia zmian w świadczeniu wychowawczym mówi się już od dłuższego czasu. Pomysłów też jest sporo. Od całkowitej likwidacji programu do ograniczenia liczby beneficjentów 800 plus. W jaki sposób? Na przykład poprzez wprowadzenie progów dochodowych lub obowiązku podjęcia pracy przez przynajmniej jedno z rodziców. Oczywiście jedno drugiego nie wyklucza i oba warunki mogą zostać wprowadzone jednocześnie. Czy tak się stanie? Na razie nic o tym nie wiadomo, ale mimo to każda z tych możliwości jest realna. 

Wartość 800 plus sporo spadła. Część rodziców mocno to odczuje

Wydawałoby się, że 800 złotych na miesiąc na dziecko to wystarczająca kwota, ale niekoniecznie. Jak podaje serwis Fakt.pl, po 10 miesiącach wartość tego świadczenia spadła do 768 złotych. To znaczy, że inflacja "zjadła" już 32 złote z 800 plus. Wprawdzie może się wydawać, że to niewiele, ale dla najuboższych rodzin to naprawdę sporo, zwłaszcza że ceny produktów i usług stale rosną.

Dlatego wiele osób liczyło na podniesienie kwoty świadczenia, co w teorii jest możliwe. Mówi o tym artykuł szósty ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci na dzień 20.11.2024:

[Rozporządzenie w sprawie zwiększenia kwoty świadczenia wychowawczego] Rada Ministrów może, w drodze rozporządzenia, zwiększyć wysokość kwoty, o której mowa w art. 5 świadczenie wychowawcze ust. 1, biorąc pod uwagę prognozowany średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, przyjęty w ustawie budżetowej na dany rok kalendarzowy.

Jednak jak wyjaśniliśmy powyżej, w najbliższym czasie nie ma mowy o waloryzacji 800 plus. A czy będzie na to szansa za dwa, czy trzy lata? Niestety na razie nic o tym nie wiadomo.

Więcej o: