Bożena - bo o tym imieniu mowa, było niegdyś popularne w Polsce, obecnie jest nieco zapomniane, chociaż zdarzają się rodzice, którzy wybierają je dla swoich córek. Ma rodowód słowiański i wielce prawdopodobne jest, że przywędrowało do nas z Czech. Nosiła je m.in. żona księcia Oldrzicha, żyjąca w I połowie XI wieku. Ma oznaczać kobietę, która jest błogosławiona – nawiązując tym samym do słowa "Bóg", "Boż" i "Boży" i dodając przyrostek żeński "-ena". Istnieje jednak jeszcze inna teoria, jakoby imię Bożena było żeńskim odpowiednikiem męskich imion (imion Bożydar, Bożebor, Bożeciech lub Bożan). Do końca nie wiadomo, która z wersji jest poprawna (językoznawcy sprzeczają się o to), jednak z pewnością obie są piękne.
W Polsce czeska wersja tego imienia, czyli Bożena, zaczęła pojawiać się dopiero w XIX wieku. Wcześniej były znane także inne formy (już od XIII wieku), które odnotowano w dokumentach (głównie kościelnych). Były to: Bożana i Bożechna.
Występuje także mniej popularny wariant tego imienia – Bożenna, który jednak posiada negatywną opinię Rady Języka Polskiego i został uznany za błąd ("Nowy słownik poprawnej polszczyzny PWN" z 1999 roku).
Bożena to też imię, które ma swoje odpowiedniki w różnych językach. Są to:
Znane osoby o tym imieniu to np.: Bożena Dykiel – aktorka; Bożena Intrator – pisarka; Bożena Stachura – aktorka; Bożena Targosz – dziennikarka; Bożena Walter – dziennikarka.
Bożena to osoba bardzo pracowita, zaangażowana i skoncentrowana na osiąganiu swoich celów. Jest otwarta na nowe doświadczenia i lubi wyzwania. "Osoby noszące to imię są zazwyczaj bardzo uczciwe, szlachetne i oddane. Są też bardzo ambitne i wytrwałe w dążeniu do celu. Bożena to imię, które wywołuje szacunek i szczere uczucia" - podaje portal jakiemie.pl.
Najpopularniejszymi zdrobnieniami są: Benia, Beniusia, Benka, Bina, Bodżena, Bodżenka, Bogna, Bojka, Bonia, Bonieczka, Borcia, Bosia, Bozka, Bośka, Boż, Boża, Bożcia, Bożencja, Bożeneczka, Bożenia.
Bożena imieniny obchodzi 13 marca i 20 czerwca.