Ministerstwo Edukacji, Zdrowia oraz Sportu i Turystyki zdecydowały o wprowadzeniu do szkół nowego przedmiotu - edukacji zdrowotnej. Zastąpi dotychczasowe wychowanie do życia w rodzinie (WDŻ) i będzie obowiązkowa zarówno w szkołach podstawowych, jak i ponadpodstawowych. A czego będą dotyczyły nowe zajęcia? Między innymi edukowania w kwestii przemocy seksualnej, na którą są narażone zwłaszcza dziewczynki.
Jak podaje serwis Portal Samorządowy.pl.pl, w edukacji zdrowotnej upatruje się sposobu na uczenie młodych ludzi o przemocy, zwłaszcza tej seksualnej. To jest o tyle istotne, że według statystyk Fundacji "Dajemy Dzieciom Siłę" z 2023 roku przemocy jako takiej doświadczyło 79 procent dzieci, z czego 26 seksualnej w formie bezkontaktowej, a osiem procent już z kontaktem fizycznym.
Jakby tego było mało, to ponad milion nastolatków przyznaje się do korzystania z popularnego serwisu pornograficznego, a prawie połowa (41,4 procent młodzieży) doświadczyła krzywdy ze strony trenerów i opiekunów sportowych. Z tego jedna czwarta była właśnie przemocą seksualną. Do tego w ostatnim czasie obserwujemy "ogromny przyrost treści tzw. CSAM-u, czyli pokazujących seksualne krzywdzenie dzieci". Co gorsza, spora ich część jest tworzona przez same dzieci. Dlaczego? Za główne powody specjaliści uznają szantaż, zastraszanie czy zwykłą manipulację. Dlatego tak ważne jest edukowanie najmłodszych o tych kwestiach, aby tym samym zapewnić im większą ochronę.
Powyżej wspomnieliśmy, że edukacja zdrowotna będzie obowiązkowa na każdym etapie edukacji. Przy czym wymiar godzin będzie następujący:
A jakie będą kategorie tematyczne? Oto najważniejsze bloki zagadnień, jakie poruszane będą w ramach owej edukacji zdrowotnej: