Przerwa w urlopie macierzyńskim. Które matki mogą z niej skorzystać?

Czy matka ma prawo przerwać już trwający urlop macierzyński, a jeśli tak to na jakich warunkach? Jak się okazuje tak, i są trzy przypadki, kiedy wspomniany urlop można skrócić. Choć mama i tak musi pewną jego część wykorzystać. Jaką? Wyjaśniamy zawiłości prawne.

Co do zasady urlop macierzyński trwa od 20 do 37 tygodni, zależnie od liczby dzieci, które przyszły na świat podczas jednego porodu. Można z niego skorzystać w dniu porodu, jak i do sześciu tygodni przed nim. Zwykle jest wykorzystywany w całości, ale jeśli mama lub dziecko wymagają leczenia w szpitalu, to można go "podzielić".

Zobacz wideo Mamy wcześniaków radzą rodzicom, którzy dopiero wkraczają na tę drogę. "Siwe włosy szybko przybywają"

Przerwanie urlopu macierzyńskiego. Jest możliwe w trzech przypadkach

Aby móc skrócić urlop macierzyński, mama musi mimo wszystko wykorzystać pewną jego część. Zależnie od przypadku jest ona następująca (za serwisem Puls HR.pl):

  • dziecko jest wcześniakiem lub wymaga hospitalizacji - osiem tygodni, a mama może wrócić do pracy lub pobierać zasiłek opiekuńczy, ale tylko wtedy, gdy zostanie wystawione zaświadczenie lekarskie o konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem,
  • mama wymaga leczenia szpitalnego - osiem tygodni, a resztę urlopu macierzyńskiego musi wykorzystać tata dziecka lub inny członek rodziny (o ile jest ubezpieczony),
  • mama po prostu rezygnuje z urlopu macierzyńskiego - 14 tygodni, a resztę przekazuje ojcu.

Trzeba pamiętać, że w przypadku narodzin wcześniaka bądź hospitalizacji dziecka mama może przerwać urlop macierzyński, a po wypisaniu malucha ze szpitala wykorzystać pozostałą jego część. 

Ile trwa urlop macierzyński? To trzeba o nim wiedzieć

Jak już wspomnieliśmy na początku, długość urlopu macierzyńskiego jest zależna od liczby dzieci, które przyszły na świat w trakcie jednego porodu. Stąd może on trwać:

  • 20 tygodni - jedno dziecko,
  • 31 tygodni - dwoje dzieci,
  • 33 tygodni - troje dzieci,
  • 35 tygodni - czworo dzieci,
  • 37 tygodni - pięcioro i więcej dzieci.

Uzupełniający urlop macierzyński

Poza tym rząd aktualnie pracuje nad nowelizacją ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. W jej ramach ma pojawić się uzupełniający urlop macierzyński, z którego będzie można skorzystać tylko w przypadku narodzin dziecka:

  • przed zakończeniem 28. tygodnia ciąży lub ważącego mniej niż 1000 g - tydzień za tydzień do końca 15. tygodnia po porodzie,
  • od zakończenia 28. i przed zakończeniem 37. tygodnia ciąży i ważącego więcej niż 1000 g - tydzień za tydzień do końca ósmego tygodnia po porodzie
  • po zakończeniu 37. tygodnia ciąży i przynajmniej dwudniowego pobytu w szpitalu w okresie od piątego do 28. dnia po porodzie - tydzień za tydzień od piątego dnia do końca ósmego tygodnia po porodzie.

Niepełne tygodnie pobytu dziecka w szpitalu zostaną zaokrąglone w górę, do pełnego tygodnia. Co więcej, okresy hospitalizacji będą się sumowały i to nawet wtedy, gdy pojawią się między nimi jakieś przerwy.

Więcej o: