Od poniedziałku 1 lipca tego roku rodzice mogą składać wnioski o przyznanie świadczenia 300 plus. Przy czym w najbliższą sobotę, 30 listopada ZUS oficjalnie zamyka tegoroczny nabór. Co za tym idzie, na dopełnienie formalności zostały już tylko dwa dni. Wyjątkiem są uczniowie starsi niż 20 lat, którzy spełniają jeden warunek. Oni będą mogli składać wnioski nieco dłużej. Do kiedy i z jakiego powodu? Zobaczcie sami.
Co do zasady 300 plus mogą otrzymać uczniowie w wieku od siedmiu do 20 lat, ale jeśli posiadają orzeczenie o niepełnosprawności to do 24. roku życia. Co za tym idzie, jeśli pełnoletni uczniowie otrzymają wspomniany dokument po 30 listopada, to mogą jeszcze w grudniu składać wnioski o przyznanie świadczenia w ramach programu "Dobry Start". A w jaki sposób mogą to zrobić? Obecnie można dopełnić formalności wyłącznie drogą elektroniczną na jeden z poniższych sposobów:
Do niedawna jedynym warunkiem do otrzymania 300 plus był wiek ucznia opisany powyżej. Jednak od 1 września 2024 roku pojawił się też dodatkowy wymóg - realizacja obowiązku szkolnego (nauki) w polskiej placówce. Taki sam warunek dotyczy też pobierania 800 plus na dziecko. Z tą różnicą, że "Dobry Start" nie obejmuje następujących grup dzieci i młodzieży:
Wszystko przez to, że zerówki (w tym szkolne) oraz szkoły wyższe nie są szkołami w rozumieniu polskiego prawa. Za to 300 plus mogą otrzymać dorośli uczniowie takich placówek jak: