Zmiany w szkole 2024. W placówkach pojawią się nowi pracownicy. Pensja od 4300 złotych miesięcznie

Co się zmieni w szkołach od roku 2024/2025? Między innymi zostanie wprowadzone nowe stanowisko. Będzie ono szczególnie ważne dla uczniów z Ukrainy. Kto to i jaką będzie miał funkcję? Jakie będą zarobki na tym stanowisku? Zobaczcie, co już wiemy na ten temat.

Ministerstwo Edukacji pracuje nad programem "Szkoła dla wszystkich", który ma być realizowany w latach szkolnych 2024/2025, 2025/2026 i 2026/2027. Głównym celem tej inicjatywy jest wsparcie ukraińskich uczniów, którzy uczęszczają do polskich placówek. Program ma obejmować wsparciem trzy moduły - dobrostan szkolnej społeczności, doskonale nauczycieli oraz zapewnienie asystentów międzykulturowych. Na ich zatrudnienie przewidziano dofinansowanie, które będzie przyznawane danej szkole na 12 miesięcy, czyli na rok. 

Zobacz wideo Dlaczego uczniowie nie lubią WF-u? "Jest nudny"

Asystenci międzykulturowi w szkołach. Dostaną ponad cztery tysiące złotych

Jak podaje serwis Portal Samorządowy.pl, od 1 lipca bieżącego roku pensja zasadnicza asystenta międzykulturowego ma wynosić nie mniej niż 4300 złotych bruttu miesięcznie. Z kolei do jego obowiązków będzie należało wspieranie uczniów z Ukrainy i innych krajów, w tym również tych z niepełnosprawnościami, a także mających pochodzenie romskie.

Przy czym na jednego asystenta międzykulturowego może przypadać maksymalnie 20 dzieci, a jeśli będą one pochodzenia romskiego to tylko 10 uczniów. Warto pamiętać, że szkoły otrzymają dofinansowanie na zatrudnienie wspomnianych asystentów, ale tylko na rok. Po jego upływie będą musiały składać do wojewodów nowe wnioski w ramach organizowanych przezeń naborów.

Program "Szkoła dla wszystkich". Ma podnieść dobrostan wszystkich uczniów

Poza zatrudnieniem asystentów międzykulturowych, program "Szkoła dla wszystkich" zadba też o regularne szkolenia dla nauczycieli i innych pracowników oświatowych oraz o dobrostan samych uczniów. W tym celu będą organizowane różne formy wsparcia dla dzieci i młodzieży z Ukrainy i innych krajów, takie jak:

  • zapewnienie specjalistycznej pomocy psychologicznej,
  • umożliwienie skorzystania z doradztwa, konsultacji i superwizji (dodatkowego wsparcia dla terapeutów),
  • wdrożenie działań informacyjnych.
Więcej o: