Bardzo często rodzice, wybierając imię dla dziecka, kierują się aktualnie panującymi trendami. To sprawia, że imiona, które jeszcze niedawno cieszyły się sporym powodzeniem, wypadają z obiegu i prawie w ogóle nie są wybierane. Jakie były najrzadziej nadawane imiona męskie wybierane w 2024 roku? Te dane mogą was zaskoczyć!
Ministerstwo cyfryzacji co roku publikuje w sieci ranking imion nadawanych dzieciom w Polsce, który dostępny jest do wglądu na stronie dave.gov.pl. Na początku sierpnia udostępniono raport za pierwszą połowę 2024 roku. Tym razem przyjrzeliśmy się liście imion męskich. Na samym końcu obszernego rankingu znajdują się przypadki, kiedy danym imieniem zostało nazwanych tylko kilka chłopców.
Przykładów imion, które mają tylko dwóch małych posiadaczy, jest zaskakująco dużo. Znajduje się tam wiele obcobrzmiących imion, ale są także przypadki takich imion, które jeszcze kilka lat temu były w Polsce popularne. Dobrym przykładem jest Radzimir. W 2024 roku tylko dwóm chłopcom nadano to imię. Pochodzi ono z języka słowiańskiego i oznacza "sławnego władcę". Szczęśliwym posiadaczem tego wyjątkowego imienia jest m.in. polski kompozytor muzyki filmowej i rozrywkowej, Radzimir Dębski.
Kolejne dobre przykłady to Dobromił i Dobrosław. Są to starosłowiańskie imiona męskie. Imię Dobrosław zauważono już w zapisach historycznych z 1230 roku. Składa się z dwóch członów "dobro" i "sław", co oznacza "tego, który cieszy się dobrą sławą". Natomiast Dobromił pochodzi od słów dobry i miły i określa człowieka, któremu sprzyja los. W latach 70. ogromną popularnością cieszyła się polska dobranocka zatytułowana "Pomysłowy Dobromir" oparta na scenariuszu Adama Słodowego. Animowana seria pokazywała perypetie młodego wynalazcy, który w każdym z odcinków rozpracowywał jakiś problem techniczny i wymyślał coś, co było przydatnym rozwiązaniem w codziennym życiu.
Co ciekawe, również tylko dwóch chłopców w naszym kraju otrzymało w 2024 roku imię Tomek. Częściej wybierana jest jednak pełna wersja imienia. Tomaszów w rankingu pierwszej połowy 2024 roku zarejestrowano aż 332. Na szarym końcu listy znalazł się także Barnaba. To imię pochodzenia aramejskiego i oznacza syna proroctwa. Osoby nazwane tym imieniem obchodzą swoje imieniny w czerwcu. Ostatnim przykładem jest Rajmund, imię pochodzenia germańskiego. Rajmund oznacza "tego, który jest pod osłoną losu" i jego imieniny są wyznaczone w kalendarzu aż sześć razy w roku.
W 2023 roku jednym z najpopularniejszych imion męskich był Nikodem. Imię ma bardzo długą tradycję. Wywodzi się z języka greckiego i oznacza "tego, który zwycięża dla ludu". Osoby nazwane tym imieniem mają imieniny aż cztery razy w roku: 1 czerwca, 3 sierpnia, 31 sierpnia i 15 września. W Polsce to imię kojarzone jest z popularnym filmem "Kariera Nikodema Dyzmy". Jak uplasowało się to imię w rankingu pierwszej połowy 2024 roku? Nikodem znowu triumfuje. Znalazł się na samym szczycie listy. Aż 3075 chłopców nazwano tym imieniem. Które z imion męskich cieszą się jeszcze popularnością? Na samym szczycie listy znaleźli się także: Jan, Aleksander, Antoni, Franciszek, Leon, Ignacy, Jakub, Stanisław, Mikołaj, Filip, Szymon i Wojciech.