Świadczenie 800 plus będzie zmniejszone o połowę? ZUS podał, którzy rodzice dostaną tylko 400 plus

Komu przysługuje 800 plus, ale zmniejszone o połowę? Jest tylko jeden przypadek, gdy ZUS wypłaci tylko 400 złotych, ale za to występuje zaskakująco często. A kiedy konkretnie? I w jakich przypadkach świadczenie wychowawcze w ogóle nie przysługuje? Zobaczcie sami.

Co do zasady 800 plus przysługuje każdemu niepełnoletniemu dziecku i to bez względu na dochody rodziców. Jednak niekoniecznie w pełnej kwocie. Dzieje się tak, gdy na tę samą pociechę zostaną złożone dwa odrębne wnioski. Wówczas ZUS wypłaci po 400 złotych rodzicom, którzy są w separacji lub po rozwodzie i sprawują opiekę naprzemienną bądź dopiero trwa rozprawa o jej przyznanie. A kiedy świadczenie wychowawcze wcale nie przysługuje? Wbrew pozorom nie tylko wtedy, gdy dziecko ukończy 18 lat. 

Zobacz wideo

800 nie zawsze przysługuje dziecku. I to nie tylko, gdy ma 18 lat

Zgodnie z prawem 800 plus nie jest wypłacane dzieciom, które właśnie ukończyły 18 lat, ale nie tylko. To świadczenie nie przysługuje pociesze również w następujących przypadkach:

  • niezłożenie wniosku o przedłużenie 800 plus na kolejny okres świadczeniowy,
  • nierealizowanie przez dziecko obowiązku nauki (szkolnego) w polskiej placówce,
  • pobieranie podobnego świadczenia na małoletnią pociechę za granicą,
  • dziecko uczęszcza do szkoły wojskowej lub innej placówki zapewniającej pełne utrzymanie,
  • małoletnie dziecko pobiera 800 plus na własną pociechę,
  • małoletnie dziecko weszło w związek małżeński,
  • małoletnie dziecko trafiło do placówki opiekuńczo-wychowawczej, rodziny zastępczej bądź aresztu - wówczas środki z 800 plus otrzymuje dana placówka, a nie rodzice dziecka.

Brak 800 plus na koncie? To przez błędy w złożonym wniosku

Brak lub opóźnienie w wypłacie 800 plus może też być spowodowane przez błędy we wniosku. Jakie? Te mogą być naprawdę różne, ale najczęściej pojawiają się następujące:

  • przekręcenie numeru kont bankowych, na które ma wpływać świadczenie,
  • źle napisane numery PESEL dzieci,
  • niezaznaczenie którejkolwiek opcji w formularzu w części z oświadczeniami, m.in. zapoznanie się z treścią pouczenia, oświadczenie, że podane dane są prawdziwe, potwierdzić, że dziecko nie znajduje się w ośrodku zapewniającym całodobowe utrzymanie ani w pieczy zastępczej etc.

Trzeba pamiętać, aby wszystkie wspomniane wyżej opcje zawsze zaznaczać, i to niezależnie od wieku dziecka. Wprawdzie trudno, żeby kilkulatek miał własne pociechy, czy był po ślubie, ale niestety takie są procedury i nie da się ich pominąć. Dlatego najlepiej przed wysłaniem wniosku wszystko starannie sprawdzić, aby nie było później przykrej niespodzianki.

Więcej o: