800 plus to wcale nie 800 zł. Wyliczyli, ile "zjadła" inflacja. "Na dzieciach nie można oszczędzać"

Ile obecnie jest warte 800 plus? Czy to na pewno wciąż to samo 800 złotych co na początku 2024 roku? Jak się okazuje, niestety nie. Specjaliści wyliczyli aktualną wartość świadczenia wychowawczego, która jest niższa, niż powinna. A ile wynosi? Zobaczcie sami.

800 plus to jedno z najpopularniejszych świadczeń dla rodzin z dziećmi. Jak sama nazwa wskazuje, w jego ramach rodzice otrzymują 800 złotych miesięcznie na każdą niepełnoletnią pociechę. Jednak to nie znaczy, że to wsparcie jest tyle warte. Wręcz przeciwnie. Jak podaje serwis Fakt.pl, po 10 miesiącach wartość tego świadczenia spadła do 768 złotych. To znaczy, że inflacja "zjadła" już 32 złote z 800 plus. Wprawdzie może się wydawać, że to niewiele, ale najuboższe rodziny mogą to naprawdę wyraźnie odczuć. 

Zobacz wideo 800 plus na dziecko - dużo czy mało?

Wartość 800 plus wyraźnie spadła. Czy będzie jakaś podwyżka? 

Jak już wspomnieliśmy powyżej, przez inflację 800 plus jest obecnie warte mniej o ponad 30 zł. A czy jest jakaś szansa na podwyżkę świadczenia wychowawczego? W teorii tak, o czym mówi artykuł szósty ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci na dzień 20.11.2024 r.:

[Rozporządzenie w sprawie zwiększenia kwoty świadczenia wychowawczego] Rada Ministrów może, w drodze rozporządzenia, zwiększyć wysokość kwoty, o której mowa w art. 5 świadczenie wychowawcze ust. 1, biorąc pod uwagę prognozowany średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, przyjęty w ustawie budżetowej na dany rok kalendarzowy.

Jednak mimo to rząd jasno twierdzi, że żadnej podwyżki 800 plus nie będzie nie tylko w 2025 roku, ale i przez kilka najbliższych lat. Tak wynika ze "średniookresowego planu budżetowo-strukturalnego na lata 2025-2028", przygotowanego przez ministerstwo finansów. 

Co dalej z 800 plus? Nie ma wątpliwości, że zmiany są konieczne

Inflacja sukcesywnie obniża wartość świadczenia 800 plus, a to nie jedyny problem świadczenia wychowawczego. Wszystko przez to, że Polska została objęta procedurą nadmiernego deficytu budżetowego, co oznacza, że niezbędne będzie zmniejszenie wydatków. O jest to tyle niepokojące, że obecnie jednym z największych (jeśli nie największym) wydatkiem budżetowym jest właśnie owo 800 plus. Stąd rozsądnym byłoby go nie tylko nie podwyższać, ale wręcz zmniejszyć.

W jaki sposób? Na przykład poprzez ograniczenie liczby uprawnionych do świadczenia osób. Można to zrobić, wprowadzając progi dochodowe lub obowiązek podjęcia pracy przez przynajmniej jedno z rodziców. Oczywiście jedno drugiego nie wyklucza. Innym, choć najdrastyczniejszym rozwiązaniem jest całkowita likwidacja świadczenia wychowawczego. A czy i co konkretnie stanie się z 800 plus? Na razie nie wiadomo, rząd zapewnia, że będzie ono wypłacane tak jak dotychczas, bez zmian. Jednak nie można nic stwierdzić na pewno. 

Więcej o: