Choroba polio. Na czym polega? Wirus dostaje się do ciała drogą fekalno-oralną

Ta choroba jest obecnie niemal zapomniana, ale wciąż istnieje i w niektórych miejscach na świecie wciąż zbiera żniwo. A jak się objawia owo polio? Czy można je leczyć? I czy da się zapobiec zakażeniom tym niebezpiecznym wirusem? Zobaczcie, co trzeba wiedzieć o tej chorobie.

Choroba Heinego-Medina, zwana też polio bądź ostrym nagminnym porażeniem dziecięcym to w istocie wirusowe zapalenie rogów przednich rdzenia kręgowego. Innymi słowy, jest to wirusowa choroba zakaźna przenoszona fekalno-oralną, czyli pokarmowo-kropelkową. Nazwa tej choroby wywodzi się od nazwisk uczonych, którzy są opisali - Jakoba Heinego i Karla Oskara Medina. A jak się objawia ta choroba i jak wygląda jej leczenie? I czy można jej zapobiegać? Wyjaśniamy.

Zobacz wideo Choroby zakaźne u dzieci - jak je rozpoznać?

Choroba Heinego - Medina zaczyna się jak grypa. Potem jest niebezpiecznie

Choroba polio na początku nie różni się zbytnio od grypy. Pierwsze objawy to między innymi ból głowy i gorączka, a dopiero po kilkudziesięciu godzinach pojawiają się charakterystyczne symptomy: 

  • nieżyt żołądkowo-jelitowy,
  • uczucie sztywności karku i pleców. 

Choroba polio. Powikłania

I w wielu przypadkach na tym się kończy, ale nie zawsze. Niekiedy pojawia się też najgroźniejszy objaw -porażenie mięśni, co prowadziło do niedowładu kończyn (zwykle dolnych), a czasem także i tułowia. Czasem dochodzi też do zaników owych mięśni i co za tym idzie, na przykład skrócenia porażonej kończyny. Warto wiedzieć, że u niektórych chorych takie objawy same ustępowały po kilku tygodniach bądź miesiącach, ale nie zawsze. Niekiedy stan chorego tylko się pogarszał, zwłaszcza jeśli doszło do porażenia rdzenia kręgowego i opuszki (podstawy) mózgu czy do zapalenia tegoż. Przy czym to ostatnie występuje rzadko, ale zwykle kończy się śmiercią. 

Jak leczyć chorobę polio? Można jej bardzo łatwo zapobiegać

Niestety leczenie choroby polio jest wyłącznie objawowe i polega na podawaniu leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych. Jak podaje serwis DOZ.pl, w warunkach szpitalnych stosuje się też wentylację mechaniczną bądź inne metody wspierające oddychanie u chorego, a także kontroluje się zaburzenia krzepnięcia krwi i gospodarkę wodno-elektrolitową. W przypadku porażenia mięśni konieczna jest rehabilitacja. Dlatego w przypadku choroby Heinego-Medina zapobiegać zachorowaniu poprzez szczepienia, które dają trwałą odporność, a w Polsce są też obowiązkowe. Nie można też zapominać o dbaniu o higienę, zwłaszcza jeśli chodzi o posiłki, bo polio przenosi się właśnie drogą pokarmową. 

Więcej o: