Wielu z nas miało narcystycznych rodziców. "Takie reakcje mogą objawiać się gniewem"

Wielu z nas dopiero w dorosłości zauważa w rodzicach nieodpowiednie zachowania, które przez większość życia były przez nas akceptowane. Przykładem może być relacja z narcystycznymi rodzicami. Wzrastamy, że pewne zachowanie są normalne, jednak tak naprawdę w ogóle nie powinny się pojawić w relacji z dzieckiem.

Dorastając, bardzo często traktujemy naszych rodziców jako nieomylnych, a ich zachowania są przez nas bezgranicznie akceptowane. Wraz z wiekiem, zwiększa się nasza świadomość i możemy stopniowo zacząć zauważać pewne pęknięcia na idealnej rodzicielskiej fasadzie. Szkodliwe wzorce ich zachowań wpływają zarówno na nasze poczucie własnej wartości, jak i relacje z innymi ludźmi. Brak empatii, ciągła potrzeba kontroli i nieustanna krytyka to coś, czego doświadczasz w relacji z twoimi rodzicami? Najprawdopodobniej masz do czynienia z narcystycznym rodzicem. Tego typu relacja może trwać aż do dorosłości. Jak rozpoznać, że możesz mieć narcystycznego rodzica?

Zobacz wideo Katarzyna Miller: Jeśli matka pokazuje, że córka ma żyć dla innych, to ta nie zatroszczy się o siebie

Psycholożka wymieniła cechy narcystycznego rodzica. W dziecku będzie nieustannie wzbudzać poczucie winy

Psycholożka Ramani Durvasula w rozmowie z portalem tyla.com wymieniła kluczowe cechy, które charakteryzują narcystycznego rodzica. W pierwszej kolejności ekspertka podkreśla, że tego typu rodzic szuka potwierdzenia swojej wartości w osiągnięciach dziecka, więc każdy jego sukces ogłasza publicznie. Oczywiście może to był oznaka wspierania dziecka, ale jeśli nie wykazuje równie entuzjastycznego zainteresowania dzieckiem poza sytuacjami, kiedy osiąga sukcesy, to jest to już niepokojąca oznaka.

Narcystyczni rodzice są również bardzo reaktywni emocjonalnie, ale własnemu dziecku nie pozwalają na dzielenie się emocjami. Taki rodzic może reagować złością i w skrajnych przypadkach agresją, gdy ich potomek się z czymś nie zgadza, ale z  drugiej strony wszelkie przejawy emocji u dzieci chce uciszyć, np. zawstydzając dziecko i mówić mu, żeby się zahartowało. W przypadku rodzeństwa rodzice mają także skłonność do faworyzowania jednego z dzieci i wskazywania swojego "ulubieńca".

Mogą mieć swoje ulubione dziecko, które nieustannie komplementują. A to może sprawdzić, że pozostałe dzieci będą czuły się niekomfortowo, nielojalne i będą się czuć niepewnie psychicznie

- twierdzi ekspertka. Mało tego, ten typ rodzica ma skłonność do krytykowania swojego dziecka, nawet za np. wagę lub wygląd, co może sprawiać, że będzie ono czuło się skrępowane, a w dłuższej perspektywie wpłynie to dewastująco na jego poczuciem własnej wartości.

 

Narcystyczny rodzic chce być postrzegany jako idealny. Na krytykę będzie reagować agresją

Narcystyczni rodzice często oczekują, że dzieci będą się nimi nieustannie zajmować, co może wpływać na to, że będą starać się tłumić ich wszelkie przejawy zwiększenia swojej autonomiczności. Często narcystyczni rodzice dążą do tego, aby zatrzymać dziecko przy sobie jak najdłużej i będą wykorzystywać do tego szantaż emocjonalny.

Nakarmiłam cię i ubrałam, więc jesteś m to winien

- jak wskazuje ekspertka, te słowa to bardzo dobry przykład tego, w jaki sposób narcystyczni rodzice będą chcieli wzbudzić dziecko w poczucie winy. Kolejną cechą narcystycznego rodzica, jest zrzucanie winy na dziecko za własne życiowe niepowodzenia. Narcystyczny rodzice mają głębokie pragnienie bycia idealnymi, więc mogą reagować w okrutny sposób, gdy będą krytykowani. Kolejną z cech tego typu toksycznego rodzica jest przekraczanie granic. "Kiedy nie mają ochoty, nie będą wchodzić w interakcje z dzieckiem, ale kiedy pragną tego kontaktu, są w stanie nagle przerwać dziecku, które jest zaabsorbowane daną czynnością, i będą wymagać, by nagle robiło to, co chce rodzic" - powiedziała ekspertka. Znacie te schematy z autopsji?

Więcej o: