Będzie nowy przedmiot w szkole. Konserwatywna organizacja załamuje ręce: Rządowa seksualizacja dzieci

Od września 2025 roku w szkołach pojawi się nowy przedmiot, który już teraz wywołuje spore kontrowersje. Przeciwni jego wprowadzeniu są członkowie ultrakatolickiej organizacji, uważający, że nowe zajęcia to furtka do tego, aby seksualizować dzieci.

Od początku przyszłego roku szkolnego do szkół wejdą dwa nowe przedmioty - edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna. Przy czym ten pierwszy po prostu zastąpi obecną wiedzę o społeczeństwie i historię i teraźniejszość, a drugi zajmie miejsce dotychczasowego wychowania do życia w rodzinie. Jednak niektórzy uważają, że to zły pomysł. Słynąca z konserwatywnych poglądów koalicja na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły twierdzi, że te zajęcia to nic innego jak promocja aborcji, ideologii LGBTQ+ oraz seksualizacja dzieci. Podobne zdanie ma też Magdalena Czarnik, prezeska Stowarzyszenia Rodzice Chronią Dzieci i współtwórczyni ruchu rodziców Stop Seksualizacji Naszych Dzieci. To stowarzyszenie o typowo prawicowych poglądach, należących do wspomnianego KROPS, tak samo, jak katolickie Ordo Iuris.

Zobacz wideo Edukacja seksualna - czy powinna pojawić się w szkole? "To nie jest seksualizacja dzieci, jak przez ostatnie lata nam krzyczano"

Organizacje katolickie są przeciwne edukacji zdrowotnej. Mają ku temu powody

Magdalena Czarnik argumentuje swój sprzeciw wobec edukacji zdrowotnej tym, że taką zmianę w nauczaniu przeszły kraje Zachodu i nie wyszły na tym dobrze. 

Sama opisywałam takie przypadki już dawno temu i publikowałam, gdzie mogłam ku przestrodze nas polskich rodziców. Nadszedł czas, aby o tym wszystkim przypomnieć [...] Na Zachodzie to już jest normalne, odpowiedzialni rodzice za kratki, a seksedukatorzy, porównywani słusznie do pedofilii, na szkolny piedestał. Czy chcemy tego w Polsce?

- mówi prezeska Stowarzyszenia Rodzice Chronią Dzieci, cytowana przez serwis DoRzeczy.pl. Uważa też, że nowy przedmiot w szkole będzie jedynie furtką do tego, aby odebrać (lub przynajmniej ograniczyć) wpływ rodziców na to, czego i jak uczą się dzieci w szkole.

Czego ma dotyczyć edukacja zdrowotna? Oto co trzeba o niej wiedzieć

Jak wspomnieliśmy powyżej, edukacja zdrowotna ma wejść do planów lekcji w roku szkolnym 2025/2026 w następującym wymiarze godzin:

  • szkoły podstawowe - po godzinie tygodniowo, przy czym ostatnia klasa tylko w pierwszym półroczu,
  • szkoły ponadpodstawowe - po dwie godziny tygodniowo.

Przedmiot ten ma poruszać zagadnienia z takich obszarów tematycznych jak:

  • aktywność fizyczna,
  • zdrowa dieta (w tym cukier),
  • palenie tytoniu i picie alkoholu,
  • promieniowanie UV,
  • zdrowe środowisko,
  • szczepienia (w tym wirus HPV).

Obecnie trwają prace nad założeniami i podstawą programową nowego przedmiotu, który zastąpi dotychczasowe wychowanie do życia w rodzinie. 

Więcej o: