Radosław Sikorski nazwał syna tradycyjnym imieniem. Dla Polaków ma ważne znaczenie

Radosław Sikorski to postać, której chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Znany i kojarzony na całym świecie, często pokazuje się w mediach, jednak dość niechętnie mówi o swoim życiu prywatnym. W 1992 jego żoną została amerykańska dziennikarka i pisarka Anne Applebaum. Mają dwóch synów. Jeden z nich nosi imię szczególnie ważne dla Polaków.

Z dwójki synów Radosława Sikorskiego starszy jest Aleksander, który urodził się w Londynie. Natomiast młodszy Tadeusz przyszedł na świat w Warszawie. "Jest amerykańskim żołnierzem" - powiedział szef MSZ o swoim synu Tadeuszu podczas wystąpienia w Atlantic Council. Imię, które przed laty dla niego wybrał, ma semickie korzenie i co ważne, jest bardzo znaczące dla historii Polski. Nosił je dowódca insurekcji przeciw zaborcy, to też tytułowy bohater naszej epopei nardowej autorstwa Adama Mickiewicza. 

Zobacz wideo Takich imion nie możesz nadać dziecku w Polsce

Tadeusz - wyjątkowe imię o wielkiej historii w sercach Polaków

Syn ministra Radosława Sikorskiego, Tadeusz Sikorski - jest absolwentem szkoły wojskowej Johna Hopkinsa i służy w Cyber Corps - wojskach zajmujących się cyberprzestrzenią. Imię, które otrzymał, jest szczególnie ważne dla Polaków. Wiąże się z nim wyjątkowa historia.

Tadeusz wywodzi się od słowa oznaczającego "odważny", "śmiały". Imię przypisywane apostołowi Judzie, jednemu z dwunastu apostołów. Po zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa nauczał w Libanie i Persji, gdzie poniósł męczeńską śmierć. Jest patronem spraw beznadziejnych i trudnych.

Niektórzy językoznawcy uważają jednak, że pochodzenie imienia sięga starożytnego łacińskiego imienia Thaddeus, które oznacza "serce". Może być również tłumaczone jako "dar Boży".

Imię Tadeusz jest szczególnie popularne w Polsce. Nosi je obecnie aż 198702 mężczyzn (wg danych z rejestru PESEL), a w 2023 roku zostało tak nazwanych 861 chłopców.

Imię Tadeusz jest tak bardzo zakorzenione w polskiej tradycji i kulturze, że przez wiele lat wybierano je dla swoich synów. Imię to otrzymali np.:

  • Tadeusz Cymański – polski polityk;
  • Tadeusz Drozda – polski satyryk;
  • Tadeusz Rydzyk – polski kapłan katolicki, dyrektor Radia Maryja;
  • Tadeusz Ross – polski aktor, satyryk, polityk;
  • Tadeusz Różewicz – polski poeta, prozaik, dramaturg;
  • Tadeusz Rakoczy – polski biskup katolicki, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej;
  • Tadeusz Sznuk – polski dziennikarz, gospodarz programu "Jeden z dziesięciu".

Jednak "najwybitniejszym tego imienia" jest tu z pewnością Tadeusz Kościuszko - uczestnik wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, generał, Naczelnik Sił Zbrojnych Narodowych w powstaniu kościuszkowskim, które było próbą ratowania Rzeczpospolitej.

Tadeusz - co znaczy i do kogo pasuje to imię?

"Imię to ma wiele znaczeń, w tym odwagę, siłę i wytrwałość. Osoby noszące to imię są zazwyczaj zdeterminowane i mają silny charakter. Tadeusz jest również często używanym imieniem męskim w innych krajach, takich jak Niemcy, Francja i Włochy" - podaje portal jakiemie.pl. 

W języku polskim funkcjonuje wiele różnych zdrobnień imienia Tadeusz. Do najpopularniejszych spieszczeń należą formy, takie jak: Tadeuszek, Tadek, Tadzio, Tadeczek, Tadulek, Tadzik, Tedi. Imieniny Tadeusza wypadają najczęściej 28 października.

Więcej o: