800 plus nie powinno być wypłacane dla bogatych? Eksperci załamują ręce: Naszego kraju nie stać

Jakie będą dalsze losy popularnego programu 800 plus? Czy świadczenie powinno być tak jak dotychczas wypłacane każdemu? A może tylko najuboższym rodzinom? Pomysły są różne, ale sprowadzają się do jednego. "Naszego kraju nie stać" - tłumaczą eksperci.

Wprowadzenie progów dochodowych czy może całkowita likwidacja? Specjaliści nie mają złudzeń, że jakieś zmiany w kwestii 800 plus są konieczne. Wszystko przez to, że program nie tylko nie spełnił pokładanych w nim nadziei, ale i stanowi bardzo dużą część wydatków z budżetu państwa. A te trzeba będzie dość mocno ograniczyć, bo Polska została objęta procedurą nadmiernego deficytu. 

Zobacz wideo

Ubóstwo rośnie, zamiast maleć. I 800 wcale tu nie pomaga

Celem 800 plus miało być przede wszystkim zwiększenie przyrostu demograficznego, a także walka z ubóstwem i nędzą, szczególne wśród dzieci. Niestety nic takiego się nie stało. Pociech wcale nie rodzi się więcej, a do tego coraz więcej osób ma pogłębiające się problemy finansowe. Jak podaje raport "Poverty Watch", autorstwa dr hab. Ryszarda Szarfenberga, w 2023 roku wskaźnik ubóstwa wśród najmłodszych wzrósł z 16,5 do 16,9 procent w porównaniu do roku 2021. 

To oznacza, że aż 1,1 miliona dzieci żyje w skrajnej biedzie. I to mimo tego, że ich rodzice pobierają na nie świadczenie wychowawcze. Nie pomaga też ciągle rosnąca inflacja i również nieustannie rosnące ceny. Dlatego zdaje się konieczne wprowadzenie zmian w programie 800 plus, który nie tylko nie pomaga, a wręcz pogarsza ich sytuację. Zwłaszcza że koszty świadczenia mocno przekraczają wydatki na zasiłki dla najuboższych, w tym osób starszych i z niepełnosprawnościami. 

800 plus musi zostać zmienione. Tylko pytanie w jaki sposób

Jak widać z przytoczonych powyżej danych, 800 plus w obecnej formie się nie sprawdza i powinno zostać zmodyfikowane. Pytanie tylko w jaki sposób? Niektórzy uważają, że powinno zostać całkowicie zlikwidowane, a pieniądze przeznaczone na inne cele, w tym zasiłki dla najuboższych i wsparcie osób z niepełnosprawnościami. Inni opowiadają się za wprowadzeniem ograniczeń, które zmniejszą liczbę beneficjentów świadczenia. Mogą to być progi dochodowe, aby 800 plus trafiał tylko do najuboższych dzieci, a nie wszystkich jak do tej pory. Kolejnym pomysłem jest wprowadzenie obowiązku podjęcia zatrudnienia przez choć jednego z rodziców dziecka, aby w ten sposób zachęcić obywateli do podjęcia aktywności zawodowej.

Obecnie pojawiła się jedynie konieczność realizowania przez dziecko jednego z poniższych obowiązków:

  • obowiązku szkolnego,
  • obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego (tzw. zerówka),
  • obowiązku nauki w przedszkolu lub szkole należącej do polskiego systemu edukacji.

Przy czym powyższego obowiązku są zwolnione dwie grupy - dzieci za małe na jego realizację oraz uczniowie, którzy rozpoczną właśnie klasę maturalną. Warto również pamiętać, że choć nowe zasady oficjalnie weszły w życie w tym roku, to 800 plus już zostało przyznane na ten okres, więc nowe warunki będą de facto obowiązywały od roku szkolnego 2025/2026. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Więcej o: