Po co czytać dziecku? Niby każdy wie, ale o tym słyszało niewielu. "Redukcja aż o 60 procent"

O tym, że warto czytać książki, wiadomo nie od dziś. Stąd zaleca się też czytanie ich maluchom, które same jeszcze tego nie potrafią. A ilu rodziców tak robi? I jakich konkretnie korzyści dla pociechy w tym upatrują? Jest ich całkiem sporo, ale zwłaszcza jedna jest niezwykle istotna.

W dniach 1 - 5 października 2024 r. na zlecenie Fundacji Powszechnego Czytania i firmy Lajkonik przeprowadzono badanie dotyczące czytelnictwa. Wzięło w nim udział 421 rodziców dzieci w wieku od siedmiu do jedenastu lat, z których 70 procent czyta pociechom przynajmniej raz w tygodniu, a ponad jedna trzecia (37 procent) nawet częściej. A dlaczego? Przede wszystkim, aby wspierać rozwój kreatywności i wyobraźni oraz poszerzać słownictwo, ale nie tylko. Zresztą zobaczcie sami.

Zobacz wideo Sprawdzamy, co dzieci wiedzą o pracy. "Wypłata? To jest nagroda"

Po co czytać dzieciom książki? To dobry sposób na walkę ze stresem

62 procent rodziców upatruje w czytaniu sposobu na rozwijanie dziecięcej wyobraźni i kreatywności, a niewiele mniej (60 procent) na poszerzenie słownictwa i innych umiejętności językowych. Z kolei ponad połowa (59 procent) uważa, że to dobra metoda na zacieśnianie więzi. A to nie wszystko. 

Czytanie jest też (a może zwłaszcza) sposobem na zmniejszenie stresu. Już sześć minut z książką obniża go o ponad 60 procent, co czyni to o wiele skuteczniejszym niż słuchanie muzyki, spacer czy granie w gry komputerowe. Niestety wciąż niewielu rodziców (43,5 procent) dostrzega ten aspekt. Jeszcze mniej, bo 41,1 procent jest świadomych, że książki wspierają też naukę logicznego myślenia i rozwój umiejętności analitycznych.

Warto czytać dzieciom książki. A jak je wybrać? Są różne metody

Czytanie to świetna rozrywka i sposób na relaks, a także naukę różnych rzeczy, więc warto zaszczepiać dzieciom miłość do książek. A jak wybrać właściwą lekturę? Najczęściej (49 procent wskazań) rodzice pozwalają pociechom wybrać to, co chcą czytać. Z kolei nieco ponad jedna trzecia (34 procent) opiera się na poleceniach od rodziny i znajomych, a zaledwie 28 procent na rekomendacjach innych rodziców. Z kolei 32 procent respondentów przyznało, że wybierając pozycje, kieruje się tematami, jakie dziecko przerabia w przedszkolu czy szkole. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Więcej o: