Czy ciąża może zmienić mózg kobiety? W czasopiśmie naukowym "Nature Neurosince" omówiono wyniki badania, które przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara. Badacze odkryli, że zmiany hormonalne, do których dochodzi w trakcie ciąży, wpływają także na mózg kobiety. Niektóre rejony mózgu w tym okresie mogą zmniejszać swój rozmiar, aby poprawić łączność z innymi obszarami. Co ciekawe, naukowcy zauważyli, że tylko kilka obszarów mózgu kobiety pozostaje w nienaruszonym stanie w czasie ciąży.
Badania naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego zostały przeprowadzone na zdrowej 38-letniej kobiecie, Dr. Elizabeth R. Chrastil, profesorce tej uczelni, która zaszła w ciążę dzięki metodzie in vitro. Pomiary zaczęły się trzy tygodnie przed jej zajściem w ciążę i trwały dwa lata po urodzeniu przez nią dziecka. Dr. Emily Jacobs, jedna z naukowczyń zajmujących się badaniami, na łamach czasopisma "Nature Neuroscience", poinformowała, że kobiecie przeprowadzono w sumie 26 skanów rezonansem magnetycznym (MRI) i zrobiono badania krwi, a następnie porównano jej wyniki z grupą ośmiu kobiet, które nie były w tym czasie w ciąży.
Naukowcy stwierdzili, że już w dziewiątym tygodniu ciąży zmniejsza się grubość kory mózgowej i objętość istoty szarej w mózgu. Czym jest istota szara? To niezbędna tkanka mózgowa, składająca się z komórek nerwowych niezbędnych do przetwarzania złożonych procesów myślowych.
Badania wskazały także zmiany w mikrostrukturze płynu mózgowo-rdzeniowego i wzrost istoty białej w trzecim trymestrze ciąży, kiedy wzrastają hormony takie jak estradiol i progesteron. Odnotowano ponadto wzrost mikrostruktury płynu mózgowo-rdzeniowego, który pomaga zapewnić odżywianie, ochronę i usuwanie "odpadów" z mózgu.
Naukowcy podkreślili, że niektóre ze wspomnianych zmian cofają się po kilku tygodniach, a inne mogą utrzymać się nawet nadal dwa lata po urodzeniu dziecka. Do wyników badania odniosła się także polska influencerka Kasia Gandor, która zajmuje się popularyzacją wiedzy, a jej polem zainteresowania jest m.in. biotechnologia.
Widziałam to badanie obiegające TikTok w kontekście '2472 powody, dla których nie będę mieć dzieci', ale ja nie interpretuję go w ten sposób. Dowodzi dla mnie ono niesamowitej neuroplastyczności naszych kopuł i wskazuje na gigantyczną lukę w wiedzy, która mam nadzieję, że zostanie jak najszybciej uzupełniona
- napisała na Instagramie.
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego podkreślają, że jest jeszcze bardzo wiele aspektów neurobiologii ciąży, które nadal nie są zrozumiałe. Wynika to z faktu, że historyczne badania biomedyczne ignorowały kobiece zdrowie. Biorąc pod uwagę, że rocznie około 208 milionów kobiet zachodzi w ciążę, jest to ogromna luka, którą należy wypełnić. W swoim wpisie podkreśliła to także Kasia Gandor. Badanie naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego będzie podstawą do głębszej diagnostyki tematu i przyjrzeniu się temu, jakie zmiany zachodzą w mózgu kobiety w czasie ciąży. Może to przynieść ogromne korzyści m.in. kontekście diagnostyki depresji poporodowej.