Zanim pozwolisz dziecku założyć maskę "anonymus" to lepiej dobrze poznaj jej historię. Ma już 400 lat

Twoje dziecko koniecznie chce włożyć maskę "anonymus"? Zanim mu na to pozwolisz, koniecznie zapoznajcie się oboje z jej historią. Jest bardzo interesująca i zaczęła się już 400 lat temu, a po dziś dzień jest obchodzone święto z tym związane. Jakie to święto? Zobaczcie sami.

Charakterystyczna biała, papierowa lub plastikowa maska uśmiechniętego mężczyzny z zakręconymi do góry wąsami i wąską bródką jest kojarzona głównie z grupą Anonymous. Jednak to nie wszystko. Ma ona związek z wydarzeniami sprzed ponad 400 lat, których rocznicę obchodzi się hucznie po dziś dzień. Kiedy? 5 listopada, który w Wielkiej Brytanii jest Dniem Guya Fawkesa, niedoszłego spiskowca.

Zobacz wideo Sprawdzamy, co dzieci wiedzą o pracy. "Wypłata? To jest nagroda"

Dzień Guya Fawkesa. To rocznica ważnych wydarzeń sprzed wielu lat

5 listopada 1605 roku udaremniono tzw. spisek prochowy i zarazem zamach na życie ówczesnego króla Anglii i Szkocji Jakuba I Stuarta. Wówczas Guy Fawkes w przebraniu miał strzec materiałów wybuchowych, jednak zanim doszło do planowanej eksplozji, aresztowano go. Od tamtej pory co roku Brytyjczycy obchodzą ludowe święto na pamiątkę dnia, w którym do tego doszło. 

A co ma do tego maska "anonymus"? Całkiem sporo, bo przedstawia właśnie Guya Fawkesa. 
Jej autorem jest David Lloyd, ilustrator i współautor komiksu V jak vendetta, który w ten sposób chciał uhonorować spiskowca. Maska ta pojawiła się we wspomnianym komiksie w 1982 roku, a 14 lat później w jego filmowej ekranizacji. Potem stała się symbolem grupy Anonymous i różnych innych ruchów protestacyjnych na świecie.

Maska Guya Fawkesa. W Wielkiej Brytanii po dziś dzień obchodzi się to święto

Dzień Guya Fawkesa jest obchodzony w Wielkiej Brytanii od ponad 400 lat i zawsze towarzyszy mu palenie przez dzieci kukieł wyobrażających niedoszłego spiskowca, a także pokazy sztucznych ogni i festyny. Przy czym największa impreza organizowana w Anglii z tej okazji odbywa się mieście Bridgwater w pierwszy piątek listopada, a następnie w innych miejscowościach hrabstwa, m.in. Burnham-on-Sea i North Petherton.

Warto też wiedzieć, że pierwotnie to święto było nazywane Dniem Prochowego Spisku i dopiero pod koniec XVIII wieku powoli zaczęło być nazywane Dniem Guya Fawkesa. Wszystko przez żebrzące o pieniądze dzieci chodzące z kukłami wyobrażającymi owego spiskowca. Inne obecnie używane nazwy tego corocznego wydarzenia to Noc Sztucznych Ogni i Noc Ognisk. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Więcej o: