Charakterystyczna biała, papierowa lub plastikowa maska uśmiechniętego mężczyzny z zakręconymi do góry wąsami i wąską bródką jest kojarzona głównie z grupą Anonymous. Jednak to nie wszystko. Ma ona związek z wydarzeniami sprzed ponad 400 lat, których rocznicę obchodzi się hucznie po dziś dzień. Kiedy? 5 listopada, który w Wielkiej Brytanii jest Dniem Guya Fawkesa, niedoszłego spiskowca.
5 listopada 1605 roku udaremniono tzw. spisek prochowy i zarazem zamach na życie ówczesnego króla Anglii i Szkocji Jakuba I Stuarta. Wówczas Guy Fawkes w przebraniu miał strzec materiałów wybuchowych, jednak zanim doszło do planowanej eksplozji, aresztowano go. Od tamtej pory co roku Brytyjczycy obchodzą ludowe święto na pamiątkę dnia, w którym do tego doszło.
A co ma do tego maska "anonymus"? Całkiem sporo, bo przedstawia właśnie Guya Fawkesa.
Jej autorem jest David Lloyd, ilustrator i współautor komiksu V jak vendetta, który w ten sposób chciał uhonorować spiskowca. Maska ta pojawiła się we wspomnianym komiksie w 1982 roku, a 14 lat później w jego filmowej ekranizacji. Potem stała się symbolem grupy Anonymous i różnych innych ruchów protestacyjnych na świecie.
Dzień Guya Fawkesa jest obchodzony w Wielkiej Brytanii od ponad 400 lat i zawsze towarzyszy mu palenie przez dzieci kukieł wyobrażających niedoszłego spiskowca, a także pokazy sztucznych ogni i festyny. Przy czym największa impreza organizowana w Anglii z tej okazji odbywa się mieście Bridgwater w pierwszy piątek listopada, a następnie w innych miejscowościach hrabstwa, m.in. Burnham-on-Sea i North Petherton.
Warto też wiedzieć, że pierwotnie to święto było nazywane Dniem Prochowego Spisku i dopiero pod koniec XVIII wieku powoli zaczęło być nazywane Dniem Guya Fawkesa. Wszystko przez żebrzące o pieniądze dzieci chodzące z kukłami wyobrażającymi owego spiskowca. Inne obecnie używane nazwy tego corocznego wydarzenia to Noc Sztucznych Ogni i Noc Ognisk. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.