MEiN szykuje naprawdę dużą reformę. Zyskają przede wszystkim... pracodawcy uczniów

Resort edukacji pracuje nad naprawdę sporą reformą szkolnictwa. Ma objąć między innymi zasady przeprowadzania egzaminów maturalnych, ale nie tylko. Proponowane są też zmiany dotyczące edukacji zawodowej. W jakim zakresie? I co konkretnie ma się zmienić dla uczniów? Wyjaśniamy.

Aktualnie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy Prawo Oświatowe, która ma wprowadzić sporo zmian w szkolnictwie. Jedną z propozycji jest zwiększenie dofinansowanie pracodawców do 100 procent i to nawet wtedy, jeśli uczeń nie zda egzaminu zawodowego, a jedynie do niego przystąpi. Taki pomysł ma Ministerstwo Rozwoju i Technologii, choć resort edukacji ma na ten temat inne zdanie, uważając, że to negatywnie wpłynie na jakość kształcenia branżowego. Czy mimo to taka zmiana wejdzie w życie? Zobaczcie, co już wiemy na ten temat. 

Zobacz wideo Ta szkoła jest warta 124 miliony. "Dajemy szanse każdemu, kto chce się u nas uczyć"

100 procent dofinansowania za kształcenie zawodowe. Tego chce MRiT

Jak podaje serwis Portal Samorządowy.pl, MRiT chce, aby pracodawcy otrzymywali 100 procent dofinansowania za kształcenie branżowe uczniów i to bez względu na wynik egzaminów końcowych. Obecnie jest to 50 procent za samą naukę zawodu i dodatkowe 50 procent, jeśli uczeń zda egzamin czeladniczy. Stąd propozycja resortu rozwoju i technologii jest bardzo korzystna dla pracodawców. Jednak MEiN i tak nie chce wprowadzić takiej zmiany, argumentując to tym, że pogorszy się wówczas jakość kształcenia branżowego. 

W ocenie Ministerstwa Edukacji Narodowej, rozwiązanie zaproponowane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii zakładające 100 proc. dofinansowania tylko i wyłącznie z tytułu przystąpienia do egzaminu, może mieć negatywny wpływ na rynek pracy, na który powinni wchodzić absolwenci szkół prowadzących kształcenie zawodowe z kwalifikacjami potwierdzonymi egzaminem zewnętrznym

 - tłumaczy resort edukacji w odpowiedzi do uwag pod projektem nowelizacji ustawy. 

MEiN szykuje dużą reformę edukacji. Będzie dotyczyła m.in. matury

Poza wyżej wymienionym sposobem dofinansowania edukacji zawodowej zmiany w szkolnictwie będą dotyczyły również matur. Przede wszystkim resort planuje wprowadzenie takich modyfikacji jak:

  • zwolnienie z obowiązku zdobycia przynajmniej 30 procent punktów z jednego dodatkowego przedmiotu w latach szkolnych 2024/2025 i 2025/2026,
  • dopuszczenie możliwości wniesienia na salę egzaminacyjną urządzeń monitorujących stan zdrowia,
  • wprowadzenie funkcji egzaminatora-weryfikatora, który będzie ponownie oceniał egzaminy,
  • wprowadzenie funkcji  operatora pracowni informatycznej, który zajmie się przygotowaniem stanowisk do egzaminów pisemnych i praktycznych,
  • doprecyzowanie zasad przystępowania do matury przez absolwentów klas dwujęzycznych,
  • wprowadzenie obowiązku udostępniania cyfrowych wersji podręczników.

Jednak na razie nie wiadomo czy i które z wyżej wymienionych zmian wejdą w życie i na jakich zasadach. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Więcej o: