Czy warto opóźniać mycie noworodka? Lekarz zabrał głos. "To kluczowa ochrona"

Bardzo często noworodki są myte już w szpitalach bądź tuż po powrocie do domu. Dla wielu rodziców jest to wyjątkowa i zarazem stresująca chwila. Lekarz wyjaśnia, dlaczego nie powinno się spieszyć z kąpielą malucha.

Wielu rodziców zastanawia się, kiedy należy umyć noworodka. Ich wątpliwości rozwiewa na swoim TikToku Doktor Mikrobiom, czyli lekarz Oskar Kaczmarek, dyrektor medyczny Instytutu Medycyny Zapobiegawczej. Zaleca, by mycie noworodka opóźniać najlepiej do momentu wyjścia ze szpitala, co w jego ocenie na szczęście staje się standardem.

Bo rozumiemy, jak cenne właściwości ma maź płodowa, naszpikowana peptydami przeciwdrobnoustrojowymi, chroniącymi malucha przed szpitalnymi mikrobami.

- mówi @dr_microbiome. - I choć pełni ona ochronną funkcję, niezależnie od drogi porodu, to u dzieci urodzonych drogą cięcia cesarskiego jest ona szczególnie ważna. Te maluchy nie przechodzą przez kanał rodny matki. Zamiast tego są brutalnie wrzucane w świat szpitalnych drobnoustrojów. W takich warunkach maź płodowa staje się absolutnie kluczową ochroną przed patogenami w pierwszych godzinach życia - dodaje.

Za granicą odwlekają pierwszą kąpiel

Nagranie lekarza stało się wiralem. Pojawiło się pod nim kilkaset komentarzy. Wiele osób zwróciło uwagę, że kiedyś normalne było, że położne myły dziecko w szpitalu, jednak dziś to się zmienia (chociaż nie wszędzie).

Mój 16-letni syn był myty przez położne w szpitalu. A teraz 6-miesięczna córka dopiero, jak jej odpadł kikut pępowinowy

- napisała jedna z kobiet. "Mi w szpitalu codziennie położne myły syna, nawet nie pytały", "Chciałam umyć dopiero w domu, niestety, nikt nie zapytał mnie o zdanie. Po cesarskim cięciu przywieźli córkę czyściutką, nawet nie w naszych ubrankach - tylko szpitalnych", "U nas pierwsze kąpanie dopiero po odpadnięciu kikuta. Tak około tygodnia po porodzie, jak nie dłużej", "Po cesarskim cięciu kazali mi myć raz na tydzień. Wyszliśmy na drugi dzień bez kąpieli" - dzielili się swoimi historiami internauci.

W komentarzach pojawiły się głosy kobiet, które rodziły za granicą. Wiele z nich przyznało, że tam, gdzie mieszkają, normą jest, że dzieci nie są kąpane tuż po urodzeniu. "W Niemczech pierwsza kąpiel noworodka jest po około 2 tygodniach", "Bliźniaki, cesarskie cięcie, Anglia, pięć dni w szpitalu. I ani razu nie były kąpane", "Leżałam tydzień w szpitalu w UK po cesarskim cięciu i tam nie kąpią noworodków", "W Turcji zalecenie mamy, żeby myć po tygodniu od porodu. I taki mam plan. Oby się udało" - opowiadały internautki.

Jak przygotować się do pierwszej kąpieli noworodka

Dziecko powinno kąpać się w ciepłym pomieszczeniu. Za optymalną temperaturę uważa się 25 stopni Celsjusza.

Woda nie powinna być ani za ciepła, ani za zimna – wszystkie podręczniki i wytyczne mówią o temperaturze zbliżonej do temperatury ciała, więc około 37 stopni

- czytamy na blogu mamaginekolog.pl. Do sprawdzania temperatury wody można używać specjalnych termometrów, które dostępne są w aptekach czy w sklepach z produktami dla niemowląt. Dziecko powinno być przytrzymywane przez rodzica, a cała kąpiel nie powinna trwać więcej niż kilka minut. Najlepiej wykonywać ją wieczorem, ponieważ uspokaja malucha, pozwala mu się wyciszyć i przygotowuje do snu.

Więcej o kąpielach przeczytasz tutaj: Pierwsza kąpiel noworodka - kiedy jest odpowiedni moment? Poradnik dla rodziców

Więcej o: