Niedawno na naszym portalu pojawił się artykuł o tym, że dzieci często na początku jedzą i próbują wszystkiego, co znajdzie się na ich talerzach, a potem nagle wszystko się zmienia i chciałyby jeść tylko jeden produkt albo jedno danie. Rodzice w takich przypadkach często zaczynają panikować, boją się, że ich dzieciaki będą chorować od takiej diety. Zobacz: Dziecko prawie nic nie chce jeść. "Pomidorowa codziennie przez 8 miesięcy". Pod artykułem udostępnionym na profilu facebookowym edziecko.pl, pojawiło się kilkadziesiąt komentarzy. Okazuje się, że wielu naszych czytelników miało problem z dietą swoich dzieci. Wymieniali też, jakie dania były tymi, które akceptowały kilkulatki.
Jedna z internautek przyznała, że córka w przedszkolu była "totalnym niejadkiem". W związku z zaniepokojone panie często wzywały kobietę do placówki. Na szczęście po latach to się zmieniło.
Córka miała cztery dania, które zjadała: mielone, pierogi, naleśniki, makaron i tak cały czas. Ziemniaków zero, zupy nie itd., ale słodycze zjadałaby w każdej ilości. Chuda jak szczypiorek, robiłam badania wszystko extra idealnie. Odpuściłam temat. Od czwartej klasy szkoły podstawowej wszystko się zmieniło, je bardzo dużo i różne rzeczy, a teraz ma 11 lat (piąta klasa), zaczyna się okres dojrzewania i jedzenie idzie, wszystko pyszne. Tak to właśnie z tymi dziećmi jest
- podsumowała kobieta. "Oj, też tak miałam. Pomidorowa, ogórkowa, rosół do znudzenia. A na drugie tylko schabowy... to był koszmar, ale przeszło, teraz jedzą wszystko", "Mój syn jadł tylko białe produkty. Suchy makaron, ryż, twarożek, serek - wszystko musiało być białe, trwało to kilka miesięcy" - pisali też inni.
Jedna z komentujących zwróciła uwagę na to, że niechęć dzieci do jedzenia dziecka, może być spowodowana nie tylko ich upodobaniami kulinarnymi, ale zaburzeniem, jakim jest wybiórczość pokarmowa. Co to takiego? Może to być nietolerancja zapachu, wyglądu czy konsystencji danego dania bądź produktu.
Istnieje wiele przyczyn, które zwiększają ryzyko wystąpienia wybiórczości pokarmowej. Można podzielić je na czynniki biologiczne, psychologiczne i społeczne. Wybiórczość pokarmowa częściej dotyczy chłopców, dzieci z niedowagą oraz posiadających zaburzenia sensoryczne. Może przebiegać z zaburzeniami ze spektrum autyzmu oraz zespołem nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi (ADHD)
- czytamy na portalu rozszerzaniediety.pl. Leczenie zaburzenia wymaga skorzystania z pomocy specjalistów. Najpierw warto wykonać badania krwi i zgłosić się do pediatry. Pomóc może konsultacja z dietetykiem bądź psychodietetykiem pediatrycznym. Jeśli okaże się, że wybiórczość pokarmowa ma związek z problemami psychicznymi, wówczas konieczna będzie wizyta u psychologa dziecięcego. Problem może być także spowodowany zaburzeniami w obrębie aparatu mowy, wtedy należy udać się do logopedy lub neurologopedy.