Nowy rządowy program "Aktywny rodzic" (zwany też potocznie babciowym) to w sumie trzy różne świadczenia dla dzieci w wieku od 12 do 35 miesięcy (czyli od roku do trzech lat). Wnioski o jego przyznanie można składać od 1 października, lecz na środki trzeba będzie nieco poczekać. Jak podaje serwis RP.pl, pierwsze przelewy mają zostać wykonane w IV kwartale roku, czyli na przełomie listopada i grudnia. A komu i na jakich zasadach przysługuje nowa forma wsparcia? Wyjaśniamy.
Rodzice, którzy chcą pobierać jedno z trzech świadczeń "Aktywnego rodzica" muszą przedtem złożyć wniosek do ZUS-u. Mogą to zrobić wyłącznie drogą elektroniczną na jeden z poniższych sposobów:
Należy pamiętać, że wnioski złożone w formie papierowej nie będą w ogóle rozpatrywane. Ważne jest również to, że w przypadku świadczeń "Aktywni rodzice w pracy" i "Aktywnie w żłobku" ZUS sprawdzi, czy i w jakim wymiarze rodzice malucha są aktywni zawodowo.
Jak już wspomnieliśmy powyżej, "Aktywny rodzic" składa się z trzech różnych świadczeń. Są skierowane do różnych grup rodziców, a różnią się m.in. kwotą i wymogami, jakie trzeba spełnić. Oto ich krótka charakterystyka:
Przy czym pod uwagę będą brane w zasadzie wszystkie formy zatrudnienia poza umową o dzieło, która ze względu na rodzaj i wymiar zatrudnienia sprawia, że nie jest aktywnością zawodową w rozumieniu ustawy. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.