Nieodłącznym elementem jesieni są wyprawy na grzyby. Ostatnio w lasach zrobiło się tłoczno, bo każdy chce trafić na grzybowy urodzaj. Podczas leśnej wyprawy należy pamiętać, aby zbierać tylko te grzyby, które bardzo dobrze znamy. A jak się okazuje, nie jest to takie oczywiste. Ostatnio media obiegły doniesienia o rodzinie, która zatruła się grzybami. Byli przekonani, że spożywają te jadalne. Gdyby nie szybko interwencja służb cała sprawa mogła skończyć się tragicznie. W związku z podobnymi przypadkami policja apeluje o ostrożność. Jeśli nie mamy pewności, czy dany grzyb, aby na pewno nie jest trujący, możemy rozwiać je w najbliższym punkcie Sanepidu. Pamiętajmy, że leśne grzyby w menu dziecka nie powinny pojawić się co najmniej do 12 roku życia!
W trakcie spaceru po lesie możecie trafić na ciekawe zjawisko. Grzyby skupiają się wokół drzew, tworząc wokół ich pni specyficzny okrąg. Widzieliście kiedyś coś takiego? Leśnicy mówią na to "czarci krąg". Czym tak właściwie jest i dlaczego powstaje? Jak się okazuje, nie jest to tak magiczne zjawisko jak mogliście sobie wyobrażać.
Czarcim kręgiem, czy też kręgiem czarownic, nazywane są skupiska grzybów, które wyrastają w lesie, tworząc kształt przypominający okrąg. Przed laty wierzono, że takie miejsca powiązane są z magicznymi mocami i najlepiej omijać je szerokim łukiem, aby nie prowokować nieprzychylnych mocy.
Powstawanie czarcich kręgów przypisywane było nadprzyrodzonym siłom. Grzybowe pierścienie otoczone były wieloma mitami i aurą tajemniczości. Wierzono, że powstają po nocnych sabatach czarownic, a wejście do kręgu miało wiązać się z surowymi konsekwencjami, a nawet śmiercią
- czytamy w publikacji Nadleśnictwa Krasiczyn na Facebooku. Wyjaśnienie ich powstawania jest bardzo proste. Strzępki grzybów tworzą sieć zwaną grzybnią i to właśnie ona odpowiedzialna jest za pojawienie się takich skupisk grzybów, więc więcej w tym samej biologii niż magicznego myślenia.
Za powstawanie tego typu okręgów odpowiada pojedynczy grzyb inicjujący kolonię. Wyjaławia on podłoże i rozprzestrzenia się. Im mniej przeszkód napotka, tym większa szansa na powstanie kształtu przypominającego okrąg
- informują leśnicy z Nadleśnictwa Krasiczyn. W sekcji komentarzy pod publikacją odezwali się grzybiarze, którzy mieli okazję zaobserwować to zjawisko.
Raz widziałam coś takiego na żywo, niesamowicie wygląda.
Ja tam wolę wersję o czarownicach.
Fajne i nietypowe zjawisko występowania grzybów w określonej konkretnie formie ukształtowania ich zbiorowiska w terenie
- czytamy w komentarzach, Widzieliście kiedyś takie okręgi z grzybów w lesie?
Wybierając się do lasu, pamiętajcie, aby zadbać o dzieci. Najważniejsze to wytłumaczyć im, aby samodzielnie nie zbierały żadnych grzybów. W lasach można znaleźć bardzo dużo silnie toksycznych i trujących gatunków i nie są to tylko charakterystyczne muchomory, które bardzo łatwo rozpoznać, ale także grzyby, które do złudzenia przypominają te jadalne. W Polsce znajduje się około 200 gatunków trujących grzybów, więc warto zachować wzmożoną ostrożność.