Halloween w Polsce jest coraz bardziej popularne, zwłaszcza jest uwielbianie przez dzieci. Choć święto ma kojarzyć się z tym co straszne, celebruje się je w radosny sposób. Ludzie przebierają się, wycinają dynie, dekorują domy, imprezują, a dzieci zbierają słodycze. Obchodzenie Halloween wiążę się jednak z krytyką ze strony Kościoła. Księża uważają, że dziwaczne przebieranki przed Świętem Wszystkich Świętych to nie tylko nieposzanowanie polskiej kultury, lecz także przede wszystkim cios w chrześcijańskie tradycje i w świętość. Podobnego zdania jest ksiądz Rafał Główczyński.
Uważam, że katolik nie powinien brać udziału w takich wydarzeniach
- powiedział portalowi o2.pl na temat zbliżającego się Halloween.
Halloween co roku spotyka się z krytyką przedstawicieli duchowieństwa. Tymczasem coraz więcej osób celebruje to święto i kultywuje tradycje, które przywędrowały do nas zza oceanu. Ksiądz Rafał Główczyński, twórca popularnego kanału "Ksiądz z osiedla", już w zeszłym roku wywołał burzę w sieci, mówiąc, że "Halloween należy do szatana". Teraz również nie zmienił swoje stanowiska i skierował do ateistów kilka słów:
Ten czas jest ważny dla wyznawców satanizmu i powinniśmy mieć to na uwadze. Dla osób wierzących oczywiście nie może to być obojętne
Jednocześnie dodał, że "obecnie święto bardzo się zmieniło i jest nastawione głównie na zarobek". Duchowny przyznaje, że widać to przede wszystkim po tym, co jest w dyskontach. Oprócz tego zapewnia, że wciąż nie może pogodzić się z tym, jak dużo osób uczestniczy w obchodach. - Osoby wierzące powinny być wrażliwe na sprawy duchowe. Ten czas powinien być traktowany jako wigilia Święta Zmarłych. Dobrze by było, gdyby ludzie nie brali udziału w imprezach związanych z kultem śmierci. W Warszawie będę organizował white party, imprezę bliższą naszej wierze z balem przebierańców i integracją - uznał ks. Rafał Główczyński.
Jak wskazuje "Rzeczpospolita", przedstawiciele marketów zauważają znaczny wzrost popularności święta. Odnotowali duże zainteresowanie produktami związanych z Halloween. "Nie możemy sobie pozwolić, żeby klient takiej oferty u nas nie znalazł. Nie jest to wielka pozycja w obrocie, ale budujemy w ten sposób lojalność" - mówi "Rz" menedżer jednej z dużych sieci.
Halloween to drugie po walentynkach święto, które przyszło do Polski z Zachodu i z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Jak się okazuje, nawet co ósmy Polak zamierza wydać na świętowanie ponad 100 zł. Kto obchodzi to amerykańskie święto? Przede wszystkim ludzie w wieku od 15 do 24 lat, zazwyczaj z większych miast. Ale nie tylko. Według sondażu Kantarpublic dla Wonga straszyć chce się również co piąty Polak po 60. roku życia.
A czy wy, drodzy internauci, uważacie, że duchowni przesadzą, kiedy mówią, że to wydarzenie świętują tylko wyznawcy satanizmu? Napiszcie do nas maila: magdalena.wrobel@grupagazeta.pl. Gwarantujemy anonimowość.