Przed zimnem i deszczem chroni kaptur od bluzy czy też kurtki, jednak policjantka zaleca zabieranie czapek aniżeli korzystanie z obszernych kapturów. Powód? "Kiedy odwracamy głowę i mamy kaptur, to co widzimy? Widzimy kaptur, nie widzimy niebezpieczeństwa, które może być z boku" – zaznacza mł. insp. Małgorzata Sokołowska. Funkcjonariuszka aktywnie udziela się w mediach społecznościowych, a na swoim Instagramie @z_pamietnika_policjantki dzieli się wieloma cennymi poradami, o których warto wiedzieć.
Czapka zamiast kaptura pomoże zadbać o nasze bezpieczeństwo? I chociaż wydaje się to dość niedorzeczne, to jednak całkiem sporo w tym racji. Wspomina o tym policjantka Małgorzata Sokołowska, która w jednym ze swoich ostatnich nagrań, poruszyła kwestie dotyczące bezpieczeństwa związanego z nakryciami głowy.
"Kaptur nie jest najlepszym rozwiązaniem i może być niebezpieczny. Kiedy przechodzimy przez przejście dla pieszych, to oczywiście musimy spojrzeć w lewo, w prawo i jeszcze raz w lewo" - przypomina mł. insp. Małgorzata Sokołowska.
Z kapturem na głowie nasza widoczność może być znacznie ograniczona. Łatwo w takiej sytuacji przeoczyć nadjeżdżający samochód. "Kiedy odwracamy głowę i mamy kaptur, to co widzimy? Widzimy kaptur, nie widzimy niebezpieczeństwa, które może być z boku. Dlatego pamiętajcie, żeby zawsze wybierać czapkę. Dzięki temu, że macie czapkę, to kątem oka widzicie ewentualnie zbliżające się niebezpieczeństwo" - podsumowuje.
Pogoda jesienią nie zawsze nas rozpieszcza. Jest szaro i ponuro, a do tego szybko robi się ciemno. I to jest właśnie ostatni dzwonek, by wyposażyć siebie oraz bliskich (a przede wszystkim dzieci) w odblaskowe elementy, które sprawią, że osoba w nie wyposażona, będzie widoczna na drodze.
Badania pokazują, że osoba nosząca odblaski jest widoczna dla kierowcy nawet z odległości 150-300 metrów, podczas gdy osoba bez odblasków, ubrana w ciemną kurtkę, jest widoczna zaledwie z około 20-30 metrów. Odblaskowe elementy dają kierowcom więcej czasu na odpowiednią reakcję, co przekłada się na większe bezpieczeństwo osób spacerujących np. poboczem drogi.