Nie ma żadnego konkretnego przepisu mówiącego o tym, od kiedy dziecko może samo chodzić do szkoły. Jednak nie oznacza to, że jest tu pełna dowolność. Okazuje się, że w myśl art. 43 ust. o Prawo o ruchu drogowym, dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. W zapisie podkreślono, że nie dotyczy to strefy zamieszkania. Zatem dziecko poniżej 10 roku życia nie może samo chodzić do szkoły i z niej wracać. Co grozi za niedostosowanie się do przepisów?
Przepisy dotyczące samodzielnego korzystania z drogi publicznej jasno wskazują, kiedy jest to możliwe. Policjanci przytaczają tu ustawę Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z art. 43 ust. 1 tej ustawy, dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Zatem 10-latek według tej ustawy może sam chodzić ulicami, ale też iść np. z młodszym rodzeństwem. "Przepisy zezwalają na samodzielne, bez opieki korzystanie z drogi dziecku, które ukończyło 7 lat" - mówi nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP, cytowany przez portal onet.pl. Jednocześnie podkreśla, że zapis ten nie zwalnia rodziców, opiekunów i nauczycieli z wykazywania troski o bezpieczeństwo dzieci.
Rodzice muszą mieć również wzgląd na to, że to oni są odpowiedzialni za troskę i opiekę nad swoimi dziećmi. Zgodnie z art. 106 kodeksu wykroczeń grozi grzywna lub nagana osobie, która mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7, dopuszcza do jego przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia.
Natomiast artykuł 89 k.w. przewiduje taką samą karę, jeśli opiekun dopuści do przebywania dziecka na drodze publicznej lub torach. Jednak ukończenie 7 lat przez dziecko nie zwalnia rodzica z odpowiedzialności, bo za dotarcie dziecka do szkoły, domu czy przystanku autobusowego odpowiada nadal rodzic.
Dziecko, które ukończyło 10 rok życia, teoretycznie może już chodzić samo do szkoły i z niej wracać. Jednak jedną z ważniejszych kwestii jest tu również jego gotowość do samotnych spacerów (nawet jeśli jest to krótki odcinek trasy) i przede wszystkim znajomość zasad ruchu drogowego.
"Podczas drogi do szkoły może zdarzyć się, że obca osoba będzie zachęcała dziecko do nawiązania rozmowy. Aby zapobiec niebezpieczeństwu ze strony obcej osoby, należy ustalić z dzieckiem zasady, np. zakaz przyjmowania od osoby nieznajomej słodyczy, zabawek, pieniędzy mimo namowy, ponieważ nigdy nie można być pewnym, czy osoba obca ma dobre zamiary" - zaznaczyła cytowana przez portal onet.pl, kom. Wioletta Szubska z Komendy Głównej Policji. Policjantka w rozmowie zwróciła również uwagę na to, aby rodzice, zanim pozwolą dziecku na samodzielną drogę do szkoły, ustalili godziny wyjścia i powrotu, a także sposoby kontaktowania się w nagłych sytuacjach, sprawdzili i ocenili, jak dziecko radzi sobie z samodzielnym otwieraniem i zamykaniem mieszkania oraz zadbali o właściwe przechowywanie przez dzieci kluczy.