Raczkowanie to kolejny ważny etap w rozwoju dziecka, który poprzedza stawianie przez nie pierwszych kroków. Przed niemowlakiem otwiera nowe możliwości, bo pozwala mu eksplorować świat wokół, więc działa nie tylko na jego rozwój fizyczny, ale także umysłowy. Dzieci zaczynają raczkować mniej więcej w 9. miesiącu życia, ale nie jest to regułą. Pamiętajmy, że każde dziecko rozwija się w indywidualnym tempie. Wpływa na to bardzo wiele różnych czynników, więc nie należy porównywać umiejętności dzieci. Zanim niemowlę opanuje tę zdolność, zaczyna się turlać, kołysać i pełzać. Dzięki temu ćwiczy swoje poczucie równowagi i wzmacnia mięśnie. Jak zachęcać dziecko do raczkowania? Warto ułatwić mu ćwiczenie pozycji i ruchów poprzedzających ten etap rozwoju. Sprawdź, co na ten temat ma do powiedzenia ekspertka.
Etap raczkowania w życiu niemowlaka zaczyna się zazwyczaj z inicjatywy dziecka, kiedy np. chce sięgnąć po oddaloną od niego zabawkę, którą zobaczy w zasięgu swojego wzroku. Zanim dziecko zacznie raczkować, zazwyczaj poprzedzone jest to pełzaniem. Dzięki temu uczy się tego, jak zachowuje się jego ciało w ruchu i potrafi lepiej je kontrolować. Co ciekawe, niektóre niemowlęta pomijają ten etap. Jak zachęcić dziecko do raczkowania? Warto pozwalać mu na ćwiczenie ruchów i pozycji poprzedzających raczkowanie związane ze spędzaniem czasu na brzuchu. W rozmowie z portalem honey.nine.com.au fizjoterapeutka dziecięca Maral Amani, doradziła, jak rozwijać u dziecka umiejętności, które są niezbędne do rozpoczęcia raczkowania.
Dzieci, które spędzają więcej czasu na brzuchu, mają tendencję do szybszego rozpoczęcia raczkowania, bo dzięki takiej pozycji rozwija się siła ich ramion. Jednym z ważnych elementów tego etapu rozwoju jest podnoszenie się na rękach z wyprostowanymi łokciami. Aby pomóc niemowlakowi ćwiczenie tej umiejętności można położyć dziecko na twardej poduszce zwiniętej w rulon na tyle wysoko, aby unieść jego brzuch i wyprostować ramiona. Na podwyższonej powierzchni trzymaj zabawkę, która np. wydaje dźwięki, dzięki czemu zaciekawisz malucha. Dziecko będzie nią zainteresowane i aby zobaczyć przedmiot, będzie starało się wyciągnąć ramiona i unieść klatkę piersiową, tak aby go dostrzec.
Kolejna ważną umiejętnością, którą dziecko powinno opanować przed rozpoczęciem raczkowania, jest obracanie się na brzuchu i sięganie po przedmioty w takiej pozycji. Aby umożliwić maluchowi takie ćwiczenia, należy położyć je na brzuchu i po obu stronach poza zasięgiem jego rąk umieścić ulubione zabawki. Niemowlak będzie nie tylko obracał się na brzuchu, ale ćwiczył także ramiona, próbując sięgnąć po leżący obok niego przedmiot. Jak nauczyć dziecko przejścia z pozycji siedzenia do leżenia na brzuchu? Ustaw je w siadzie tak, żeby jedna jego zgięta noga znajdowała się z przodu, a druga z tyłu. Obok dziecka połóż ulubioną zabawkę, po którą maluch będzie chciał sięgnąć. Dzięki tej pozycji niemowlak, sięgając po zabawkę, położyły jedną lub dwie ręce na ziemi, aby uzyskać podparcie. Zbliży je to także do pozycji na czworakach.