Temat religii w szkołach wywołuje dużo emocji. Część zmian już się wydarzyła, inne są dopiero zapowiadane, a dyskusje o nich nie milkną. Wielu chciałoby wyprowadzić katechezy ze szkół do salek katechetycznych, inni widzieliby ją w placówce, ale na pierwszej bądź ostatniej godzinie lekcyjnej, by dzieci. Wielu rodziców decyzję o rozwijaniu wiary zostawia uczniom i nie namawia ich na uczestnictwo w katechezach. Tym bardziej jednego z księży zaskoczył prezent od ucznia.
Chociaż większość dzieciaków nie chce chodzić na lekcje religii, szczególnie gdy ocena przestała się liczyć do średniej (więcej: Czy religia wlicza się do średniej 2024? Ogłoszono ważną zmianę. Dotyczy też świadectw ), to są takie, które postępują wręcz odwrotnie.
Przyszedł do mnie uczeń, który nie chodził na religię. "Chce się zapisać, przekonałem rodziców i mi pozwolili". Nie i jest. A po ostatniej lekcji podszedł inny uczeń, który był dopiero drugi i raz i powiedział: "Nie wiedziałem, że na religii może być tak wesoło"
- napisał na platformie X ks. Grzegorz Kramer, pokazując zabawny rysunek, jaki dostał w prezencie. Widzimy na nim podobiznę duchownego z napisem na koszulce "pan od religii" i serduszkami wokół. - Bo wszystko zależy od Tego człowieka. U nas w kościele teraz jest trochę smutno - podsumowała wpis jedna z internautek.
Jak wynika z Katolickiej Agencji Informacyjnej w ubiegłym roku w dużych miastach, takich jak Warszawa czy Poznań, na religię chodziło 60-70 proc. uczniów szkół podstawowych i zaledwie 15-30 proc. uczniów liceów.
Najwięcej procentowo uczniów chodzi na religię w archidiecezji przemyskiej (96,5 proc.), diecezji tarnowskiej (96,32 proc.) i rzeszowskiej (94.93 proc.). Najmniej w archidiecezji warszawskiej (59,81 proc.), diecezji opolskiej (63,37 proc.) i arch. łódzkiej (65,37 proc.).
- podaje KAI. W ubiegłym roku frekwencja we wszystkich placówkach oświatowych wynosiła 80,33 proc., dla porównania w roku szkolnym 2020/2021 wynosiła 85,54 proc.
W przedszkolach i szkołach podstawowych odsetek dzieci chodzących na religię jest dość wysoki. Średnia w przedszkolach to 83,74 proc., w podstawówkach jest jeszcze lepiej 88,9 proc. "Zainteresowanie religią u uczniów (i ich rodziców) znacznie spada natomiast w szkołach ponadpodstawowych. Tu średnia w liceach ogólnokształcących to 60,08 proc. , w technikach 65,74 proc., w szkołach branżowych I stopnia 63,74 proc., a II stopnia 55,29 proc." - czytamy w raporcie.
Ciekawie sytuacja prezentuje się w liceach. Tu frekwencja różni się w poszczególnych diecezjach. W diec. tarnowskiej na religię chodzi 91,41 proc. uczniów, w przemyskiej niewiele mniej, bo 91,21 proc. Z kolei w arch. szczecińsko-kamieńskiej jedynie 29,04 proc., arch. warszawskiej 34,3 proc. i diec. legnickiej 35,98 proc.
Co sądzisz o religii? Czy powinna zostać w szkołach, a może lepiej, by zajęcia były organizowane w salkach katechetycznych lub kościele? Podziel się z nami swoją opinią w komentarzach lub na edziecko@grupagazeta.pl.