Szkoła. Ważna zmiana w urlopie dla nauczycieli. Nie wszyscy dostaną

Urlop dla poratowania zdrowia to jeden z nielicznych przywilejów, które zostały nauczycielom. Udzielany jest tym osobą, które przede wszystkim są zatrudnione na pełen etat z umową na czas nieokreślony, jednak mogą o niego się starać tylko te osoby, które przepracowały w zawodzie co najmniej 7 lat. Okazuje się, że spełnienie tych wymogów nie zawsze wystarcza. Grupa nauczycieli, która została zakwalifikowana do wcześniejszych emerytur - nie będzie mogła wnioskować o urlop, ale z pewnymi wyjątkami.

Skorzystanie z urlopu dla poratowania zdrowia przez nauczycieli, jest teoretycznie możliwe w każdym momencie pracy, ale z pewnymi wyjątkami. Tu chodzi przede wszystkim o tych pedagogów, którzy znaleźli się w grupie uprawnionych do wcześniejszej emerytury. Mogą skorzystać z prawa do urlopu tylko na podstawie skierowania lekarskiego sprzed 1 września 2024 r. W innym przypadku muszą poczekać na zmianę prawa.

Zobacz wideo Marcin Józefaciuk: Nauczyciele nie tylko chcą pieniędzy, oni chcą godnych warunków pracy

Urlop dla podratowania zdrowia – ważna zmiana

Urlop dla poratowania zdrowia jest udzielany na podstawie przepisów art. 73 Karty nauczyciela. Orzeka go lekarz medycyny pracy, natomiast samego urlopu udziela dyrektor szkoły lub placówki. I oprócz spełnienia podstawowych kryteriów, jak staż pracy i rodzaj umowy, jest jeszcze jeden istotny czynnik. Chodzi o zapis (ust. 2 art. 73 KN), który stanowi, że nauczycielowi, któremu do nabycia prawa do emerytury brakuje mniej niż rok, urlop dla poratowania zdrowia nie może być udzielony na okres dłuższy niż do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nauczyciel nabywa uprawnienia emerytalne.

Jednak tu warto dodać, że przepis ten nie został poprawiony w trakcie nowelizacji Karty nauczyciela, która wprowadziła zapis uprawniający nauczycieli do wcześniejszej emerytury, tzw. stażowej. W efekcie wejścia w życie zaktualizowanego prawa, część nauczycieli, którzy zyskali możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę, straciła możliwość skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia. Chyba że posiadają oni orzeczenie lekarskie z wystawioną datę przed 1 września 2024 roku.

Prawo nie działa wstecz. Ratunek dla nauczycieli, którzy chcą iść na urlop?

W kwestii urlopów dla podratowania zdrowia, dla nauczycieli, którzy wraz z nowelizacją ustawy nabyli prawo do wcześniejszej emerytury, teoretycznie on nie przysługuje. Jednak kluczową kwestią jest tu data wystawienia orzeczenia lekarskiego. Jeśli jest ono sprzed 1 września 2024 r., mogą ubiegać się o urlop, ponieważ zgodnie z tą opinią:

  • urlop dla poratowania zdrowia udzielony przed 1 września 2024 r., jest wiążący przez cały okres wskazany w orzeczeniu lekarskim, niezależnie od kwestii powstania uprawnień emerytalnych po 1 września;
  • KN nie przewiduje możliwości cofnięcia raz udzielnego urlopu;
  • odwołanie nauczyciela z urlopu dla poratowania zdrowia jest możliwe tylko w sytuacji określonej w art. 73 ust. 7, czyli w razie podjęcia lub kontynuowania pracy, lub wykonywania przez niego innej działalności zarobkowej.
  • w związku z tym dyrektor nie może odwołać nauczyciela z takiego urlopu z powodu uzyskania przez niego uprawnień emerytalnych  z art. 88a.
Więcej o: