Uzależnienie wypłat 800 plus od realizacji obowiązku szkolnego zaowocowało zwiększeniem liczby uczniów w polskich szkołach. Dlaczego? Okazuje się, że część dzieci, na które były przyzwane świadczenia, nie było objęte polskim systemem edukacji. Teraz pojawiło się dodatkowe kryterium, a przepisy zostały sformułowane tak, aby środki z programu trafiały do rodzin, gdzie dzieci faktycznie uczęszczają do polskich placówek.
Po powiązaniu wypłaty świadczenia 800 plus z obowiązkiem szkolnym do systemu edukacji weszło 39 tys. ukraińskich dzieci - poinformowała w Radiu Zet ministra edukacji Barbara Nowacka. "To dzieci, które przebywały w Polsce, a nie chodziły do szkół" - dodała, zaznaczając również, że po ogłoszeniu powiązania świadczenia z obowiązkiem szkolnym zmniejszyły się wypłaty 800 plus. "Nasi poprzednicy nie zadbali, żeby publiczne pieniądze były dobrze alokowane. Ci, którzy z nich korzystali, często już w Polsce nie mieszkali" - dodała Nowacka.
Jednak okazuje się, że w tym roku szkolnym zrobiono jeden wyjątek. Mowa o dzieciach, które są w klasie programowo najwyższej w szkole funkcjonującej w ukraińskim systemie oświaty. To właśnie one nie będą objęte obowiązkiem uczęszczania do polskich szkół. Mogą dokończyć edukację w formule online.
Chociaż w lipcu weszło nowe prawo dotyczące wypłat 800 plus, to zmiany nie nastąpią tak szybko. Powód? Nowy okres świadczeniowy w programie Rodzina 800 plus rozpoczął się 1 czerwca 2024 r. i potrwa do 31 maja 2025 r., a przecież prawo nie działa wstecz. ZUS rozpoczął wypłaty tych świadczeń w maju i będzie kontynuować je do końca okresu rozliczeniowego na tych samych zasadach. Jednak aby zachować ciągłość świadczenia, rodzice i opiekunowie byli zobowiązani do złożenia wniosku o przyznanie środków z programu.
Wnioski można składać wyłącznie drogą elektroniczną: przez aplikację mobilną mZUS, bezpośrednio na PUE ZUS, przez portal Emp@tia lub za pośrednictwem bankowości elektronicznej.