Rodzina 800 plus to podstawowe świadczenie wspomagające rodziców w ponoszeniu kosztów wychowania dzieci. Do tej pory przysługiwało ono bez kryterium dochodowego i na każde dziecko. To się jednak zmieniło, bo uchwalono przepisy, które wprowadziły w tym zakresie konkretne zmiany. Kluczowym kryterium przy przyznawaniu prawa do świadczenia i jego wypłacie będzie wypełnianie obowiązków edukacyjnych przez dzieci. Kto może stracić pieniądze?
Uchwalona nowelizacja prawa sprawiła, że wypłaty świadczenia 800 plus zależą od realizacji obowiązku szkolnego, oznacza, że wsparcie finansowe otrzymają rodziny, których dzieci uczestniczą w obowiązkowym przygotowaniu przedszkolnym lub kontynuują naukę, chyba że dziecko jest w wieku, w którym te obowiązki go nie dotyczą lub zostały odroczone.
Chodzi tu przede wszystkim o ustawę z 15 maja 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw. Zmiany oczywiście tyczą się tu rodzin ukraińskich, a przepisy zostały sformułowane tak, aby środki z programu 800 plus trafiały do rodzin, których dzieci faktycznie uczęszczają do polskich szkół.
Choć przepisy ustawy, która uzależniają wypłatę świadczenia, weszły w życie już 1 lipca 2024 r., to jednak zmiana nie nadejdzie tak szybko. Jest to związane m.in. z okresem, na jaki jest przyznawane świadczenie wychowawcze. Obecny okres rozliczeniowy będzie trwał do końca maja 2025 r., a decyzję w sprawie wypłaty świadczeń zostały już wydane. Nowy okres świadczeniowy w programie Rodzina 800 plus rozpocznie się 1 czerwca 2025 r. i to właśnie od tego momentu nowe prawo będzie brane pod uwagę.