Wyrażenie masło maślane to pleonazm? 25 tys. osób nie potrafiło odpowiedzieć na to pytanie

Język polski uznawany jest za jeden z najtrudniejszych na świecie języków. I tu wcale nie chodzi o zrozumienie tekstu czytanego (chociaż czasem i z tym jest problem), odpowiednią odmianę niektórych słów czy znajomość zasad interpunkcji i ortografii. Okazuje się, że czasem trudności sprawia nazwanie wyrażenia, które każdy kojarzy. W jednym z naszych szkolnych quizów zapytaliśmy o to, czym jest "masło maślane".

Co oznacza wyrażenie "masło maślane"? W naszym quizie dotyczącym wiedzy szkolnej nieprawidłowej odpowiedzi udzieliło ponad 25 tysięcy osób. Sprawdź, czy dasz się zaskoczyć, bo jak się okazuje, nie jest to wcale takie proste, a do wyboru trzy opcje: epifraza, pleonazm i oksymoron. Potrafisz podać prawidłową odpowiedź, bez zaglądania do podręczników i internetowych wyszukiwarek?

Zobacz wideo Po czym poznać, że dziecko ma skrócone wędzidełko? Logopedka mówi o "domowym teście"

"Masło maślane" każdy kojarzy, ale wiele osób nie wie, czym jest

To powszechnie znane wyrażenie jest przykładem związku wyrazowego, w którym jeden człon znaczeniowo powtarza treść drugiego, bo tłumacząc na "chłopski rozum", masło jest maślane, bo jest z masła. Jednak pytanie brzmiało: jak nazywa się to wyrażenie? A do wyboru było kilka opcji.

1.       Epifraza,

2.       Pleonazm,

3.       Oksymoron.

Quiz
Quiz Fot. screen Gazeta.pl

Porwanych odpowiedzi udzieliło 10 890 osób, natomiast błędnych ponad 25 tys. (dokładnie 25 099 osób). Zatem rozwiewając wszelkie wątpliwości, wyrażenie "masło maślane" nie jest epifrazą. To najprościej ujmując, dopełnienie skończonego zdania nowym, często zaskakującym, dowcipnym elementem, który zmienia sens całości, np: "Doktor nie puścił /Ale drzwi puściły" z fraszki Kochanowskiego "O doktorze Hiszpanie".

"Masło maślane" jako wyrażenie nie jest też oksymoronem, bo ten najczęściej składa się z przymiotnika i rzeczownika, tworząc zestawienie wyrazów o przeciwstawnym znaczeniu, jak. np. żywy trup, sucha woda, gorący lód.

Wyrażenie "masło maślane" i pleonazm

Pleonazm to bardzo trudna do wypowiedzenia nazwa, a pochodzi z greki i w dosłownym tłumaczeniu oznacza "nadmiar". Tyczy się to właśnie wyrażenia "masło maślane", jako nadmiar czegoś, co już zostało powiedziane.

Pleonazmy to błędy leksykalne, a więc w komunikacji dobrze ich unikać – mogą bowiem świadczyć o małej sprawności językowej mówiącego, ale mogą np. być efektem nadmiernej precyzyjności, przy jednoczesnym braku głębszego przemyślenia nadawanego komunikatu.

Przykłady kilku najczęściej używanych pleonazmów to np.:

  • masło maślane,
  • akwen wodny,
  • cofnąć się do tyłu,
  • wracać z powrotem,
  • fakt autentyczny.

Jeśli byłeś osobą, która udzieliła błędnej odpowiedzi, spokojnie. Uczymy się przez całe życie i nawet jeśli nie wiedziałeś, co oznacza to wyrażenie, na pewno dobrze go zapamiętasz i kolejnym razem już się nie pomylisz. Jeśli masz ochotę, zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Więcej o: