Dzień Kropki. Kiedy wypada? W 2024 roku kalendarz spłatał figla. Możliwe dwie opcje

Dzień Kropki to święto kreatywności, które celebrowane jest głównie w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Wpada ono 15 września. W 2024 roku jest to niedziela, jednak niech ta data nie zwiedzie rodziców. Wiele placówek edukacyjnych przenosi świętowanie na piątek, ewentualnie poniedziałek.

Dzień Kropki obchodzimy 15 września. Jednak skąd ta data się wzięła? Tu przede wszystkim należy cofnąć się do 2003 roku, kiedy na amerykańskim rynku wydawniczym ukazała się książeczka dla dzieci opowiadająca o małej dziewczynce, która nie mogła znaleźć w sobie talentu. Mowa o książce "The Dot" (ang. kropka) autorstwa Petera H. Reynoldsa i to właśnie od niej wszystko się zaczęło.

Zobacz wideo Los na loterii. Co by zrobiły z nim przedszkolaki?

Międzynarodowy Dzień Kropki

Dzień Kropki, czyli międzynarodowe święto kreatywności obchodzone jest w ponad 200 krajach na całym świecie. Jego data została ustalona na 15 września – od premiery książki, od której wszystko się zaczęło. W tym roku termin jest nieco pechowy – przypada na niedziele, ale niech to nie zwiedzie rodziców. To ważne święto zostało w większości placówek edukacyjnych przełożone na piątek, albo poniedziałek.

Jednak zacznijmy od początku, bo Dzień Kropki ma swoje korzenie w pewnej wyjątkowej opowieści o małej Vashti, która nie wierzy w swój talent plastyczny, a dzięki subtelnej zachęcie nauczycielki najpierw rysuje małą kropkę, a z czasem zaczyna tworzyć coraz to ciekawsze dzieła. Dziewczynka jest bohaterką książki "The Dot" (kropka), którą napisał Petera H. Reynoldsa. Pozycja ta stała się niezwykle popularna, przetłumaczono ją na wiele języków, wydano miliony egzemplarzy. W 2009 roku pewien nauczyciel zaproponował zaprzyjaźnionym szkołom oraz nauczycielom, by 15 września przeczytać wspólnie książkę "The Dot", a następnie oddać się radosnej twórczości razem z uczniami. Pomysł się przyjął, a po kilku latach w zasadzie rozlał na cały świat.

W Dzień Kropki postaw na kreatywność

Dzień Kropki to przede wszystkim dobra zabawa, która stawia na kreatywność i poszukiwanie własnych talentów. Kolorowe i kropkowe stroje, spędzanie czasu na rozmowach i czytanie książki są jedynie tylko miłym dodatkiem.

Święto kreatywności ma przypominać przede wszystkim nauczycielom, ale i rodzicom, że każdego dnia pracować w taki sposób, by rozwijać talenty dzieci i pomagać, by same je odkryły.  

Więcej o: