Zapalenie krtani podgłośniowe - lub inaczej krup - to choroba oddechowa, którą w zdecydowanej większości wywołują wirusy przenoszone drogą kropelkowa. Atakuje głównie dzieci, a po zainfekowaniu błon śluzowych górnych dróg oddechowych, pojawia się charakterystyczny obrzęk, a wraz z nim świszczący oddech. Tu bezwzględnie należy udać się do specjalisty, by wdrożyć odpowiednie leczenie.
Charakterystycznym elementem podgłośniowego zapalenia krtani jest nasilanie się objawów wieczorem oraz w nocy. Najpierw pojawia się gorączka, potem kaszel i lekka chrypa. Po kilku dniach dochodzi do problemów z oddychaniem. Są duszności, świst podczas oddychania oraz napady "szczekającego kaszlu". W pewnych sytuacjach objawy podgłośniowego zapalenia krtani są tak silne, że wybudzają dziecko ze snu, a sam atak może trwać nawet do pół godziny i być tak silny, że mogą pojawić się nudności i wymioty.
Jeśli objawy się nasilają, bezwzględna jest tu wizyta u specjalisty. Czasami zdarza się, że lekarz może zalecić wykonanie zdjęcia RTG szyi dziecka lub badania wirusologicznego, bo objawy nie będą na tyle charakterystyczne, by to jednoznacznie stwierdzić.
Doraźne leczenie podgłośniowego zapalenia krtani w warunkach domowych to przede wszystkim dobrze przewietrzone pomieszczenie - świeże powietrze i chłodne powietrze ułatwia oddychanie. Ostrzejsze objawy krupu łagodzić można także poprzez inhalację ciepłą parą wodną (np. umieszczenie głowy dziecka nad miską wypełnioną gorącą wodą). Jednak zawsze jest konieczna wizyta lekarska i dobranie odpowiednich leków. Łagodne przypadki tego schorzenia wymagają domięśniowego, wziewnego lub doustnego podanie glikokortykosteroidów. W większości przypadków objawy choroby ustępują dość szybko, a dziecko może wracać do domu.
Leczenie może nieco inaczej może wyglądać w przypadku ciężkich objawów podgłośniowego zapalenia krtani. Dziecko musi wtedy zostać przyjęte do szpitala, gdzie w zależności od decyzji lekarza, oprócz zastosowania leków, może być poddane także intubacji. W przypadku tej choroby ważne jest również to, by wietrzyć pomieszczenia i przede wszystkim bezwzględnie unikać dymu tytoniowego.