Od 1500 zł do 1900 zł dla rodziców dzieci od 12 do 36 miesiąca życia. Wnioski można składać od 1 października 2024 roku i wybrać spośród trzech dostępnych form wsparcia, w zależności od sytuacji życiowej. Mowa o aktywni rodzice w pracy, aktywnie w żłobku i aktywnie w domu. Oto szczegóły.
Rodzice, którzy chcą wziąć udział w rządowym programie "Aktywny rodzic", będą musieli złożyć odpowiedni wniosek, jednak nie wcześniej niż 1 października. Wtedy wystartuje program i urzędy uruchomią możliwość ubiegania się o dofinansowanie.
Prawo do świadczenia przyznawane będzie od miesiąca, w którym wpłynął wniosek, czyli w przypadku złożenia wniosku jeszcze w październiku – od 1 października br., a w przypadku świadczenia "aktywnie w żłobku" – dodatkowo, nie wcześniej niż od dnia rozpoczęcia uczęszczania przez dziecko do placówki.
Wnioski trzeba będzie wysłać przez internet, za pośrednictwem platformy PUE ZUS, aplikacji mobilnej mZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia. Oznacza to, że nie ma możliwości złożenia papierowej wersji. ZUS będzie miał 2 miesiące na rozpatrzenie złożonego wniosku, czyli otrzymania pierwszego świadczenia należy spodziewać się pod koniec 2024 r. (wraz z ewentualnym wyrównaniem od października).
"Aktywny rodzic", to program dla rodziców dzieci w wieku – co do zasady – od ukończenia 12 do ukończenia 35 lub odpowiednio – 36 miesiąca życia, wprowadza wsparcie w postaci trzech świadczeń, tj.:
Spośród nich, każdy rodzic będzie mógł dokonać wyboru tylko jednego z nich, w zależności od swojej aktualnej sytuacji zawodowej i rodzinnej. Jedno świadczenie przysługiwać będzie ponadto na jedno dziecko, a nie na jednego rodzica.
Co ważne, jeśli w trakcie pobierania świadczenia, zmianie ulegnie sytuacja rodzinna czy też zawodowa (np. mama, która wcześniej zajmowała się wyłącznie sprawowaniem opieki nad dzieckiem, rozpocznie pracę) lub zdecydują się oni na inną formę opieki nad dzieckiem (np. zapiszą do żłobka dziecko) – będą mogli dowolnie zmienić rodzaj wybranego wsparcia.