Przerwa świąteczna w szkole. Uczniów czeka "grudniówka". Pierwsza taka od 6 lat

Co najbardziej cieszy uczniów? Oczywiście wolne dni od szkoły. Jak na razie na pierwsze długie weekendy muszą oni poczekać jeszcze kilka tygodni, jednak prawdziwy urodzaj jeśli chodzi o ilość wolnego od szkoły - przyniesie grudzień. Szykuje się długie wolne.

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało kalendarz szkolny na rok 2024/2025, dostarczając szczegółowy plan dni wolnych od nauki. Tych będzie naprawdę sporo. Na horyzoncie Dzień Edukacji Narodowej (obchodzimy 14 października, czyli w poniedziałek) i dwa listopadowe święta (1 i 11 listopada). Jednak to w grudniu szykuje się naprawdę dużo wolnego – ferie świąteczne zaczynają się już od 21 grudnia i potrwają do pierwszych dni stycznia. Taka okazja ostatni raz była w 2019 roku.

Zobacz wideo Czy polska szkoła jest do niczego? [SONDA]

Rekordowo długa "grudniówka"

Przerwa świąteczna związana z Bożym Narodzeniem rozpocznie się 23 grudnia i potrwa do 31 grudnia. To oficjalna wersja, jednak tak naprawdę uczniowie będą mieć wolne już nieco wcześniej. Ostatni dzień szkoły to 20 grudnia – piątek, gdzie bądźmy szczerzy – ale lekcje przybierają już nieco mniej oficjalny charakter.

1 stycznia to Nowy Rok – dzień ustawowo wolny od pracy i szkoły. Uczniowie teoretycznie powinni wrócić do nauki już 2 stycznia, jednak mając na uwadze kolejne wolne – 6 stycznia (święto Trzech Króli), które przypada w poniedziałek, 2 i 3 stycznia, czyli odpowiednio czwartek i piątek – mogą być dniami wolnymi od zajęć szkolnych (oczywiście za zgodą dyrektora i w ramach tzw. dni dyrektorskich). To daje łącznie aż 17 dni wolnych (wliczając w to święta i weekendy) – czyli wolne od 20 grudnia do 6 stycznia włącznie. Uczniowie wróciliby do szkół dopiero 7 stycznia 2025 roku.

Dni wolne od szkoły. Po "grudniówce" czas na ferie

Ferie zimowe 2025 zaczynają się już 20 stycznia, a kończą 2 marca. W każdym województwie trwają dwa tygodnie, a pełen harmonogram przedstawia się następująco:

  • 20 stycznia – 2 lutego: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie i wielkopolskie;
  • 27 stycznia – 9 lutego: podlaskie i warmińsko-mazurskie;
  • 3–16 lutego: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie i zachodniopomorskie;
  • 17 lutego – 2 marca: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie i śląskie.

Kolejny semestr i kolejne dni wolne od szkoły

W drugim semestrze roku szkolnego, po feriach zimowych uczniom pozostanie odliczać już tylko do wiosny i kolejnej okazji do odpoczynku. Tu mowa o feriach wiosennych (17-22 kwietnia), czyli wiosennej przerwie świątecznej. Wielkanoc w 2025 roku przypadają 20 kwietnia (Niedziela Wielkanocna) i 21 kwietnia (Poniedziałek Wielkanocny).

Po kwietniowym odpoczynku czas na maj, czyli standardowo majówkę (1-3 maja i są to dni od czwartku do soboty). Tu uczniowie mogą liczyć na dodatkowe dni wolne, jeden z nich w związku z tzw. dniami dyrektorskimi. W maju odbywają się także egzaminy: matury i egzamin ósmoklasisty. W 2025 roku został on zaplanowany w terminie 13-15 maja (wolne dla klas IV-VII). Z kolei termin matur 2025 został wyznaczony na 5-24 maja (wolne dla młodszych roczników w terminach głównych egzaminów).

Kolejne wolne dla uczniów to termin 19 czerwca. Wypada wtedy Boże Ciało - tego dnia szkoły będą zamknięte, a uczniowie będą mogli cieszyć się z jeszcze jednego długiego weekendu, tuż przed wakacjami.

Więcej o: