Kiedy jest Dzień Nauczyciela? W 2024 roku wypada w poniedziałek

Dzień Nauczyciela 2024, a właściwie Dzień Edukacji Narodowej to ważna data dla całej społeczności uczniowskiej. Wypada już niedługo, bo w poniedziałek 14 października. Czy z tej okazji uczniowie mogą liczyć na wolne? Wszystko zależy od decyzji dyrektora placówki. Oto szczegóły.

Dzień Nauczyciela jest jednym z ważniejszych świąt w kalendarzu całego roku szkolnego, ale nie zawsze jest to dzień wolny od zajęć szkolnych (chociaż są wyjątki). Nie oznacza to jednak, że lekcje w tym dniu się odbywają. Najczęściej 14 października w szkołach organizowane są zwykle uroczyste apele, a nauczyciele odbierają odznaczenia i wyróżnienia od Ministra Edukacji Narodowej i władz samorządowych. A uczniowie? Z pewnością ucieszyliby się z długiego weekendu, ale czy tak będzie? Na to nie ma raczej co liczyć. 

Zobacz wideo Marcin Józefaciuk: Nauczyciele nie tylko chcą pieniędzy, oni chcą godnych warunków pracy

Dzień Nauczyciela to wolne dla uczniów?

Ustalmy jedno.14 października, czyli Dzień Nauczyciela jest dniem ustawowo wolnym od zajęć dydaktycznych (jednak nie opiekuńczo-wychowawczych). W tym roku święto wypada w poniedziałek i wielu uczniów liczy na wolny dzień z tej okazji. Czy tak będzie? "W dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku, obchodzony będzie Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych" - czytamy uzasadnienie prawne.

Co to oznacza w praktyce? Tego dnia w wielu placówkach organizowane są uroczyste akademie, na których uczniowie przygotowują przedstawienia dla nauczycieli, czyli uczniowie przychodzą do szkół. Jednak tak naprawdę wiele tu zależy od decyzji dyrektora szkoły. Dlaczego? Każdy dyrektor placówki oświatowej ma do dyspozycji tak zwane dni dyrektorskie. I to on decyduje, kiedy będą wykorzystane. Zdarzyć się więc może, że w niektórych szkołach 14 października będzie wolny.

Dni dyrektorskie – różnią się ilością

Dni dyrektorskie, czyli dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych, różnią się od siebie ilością, a to zależy od typu szkoły. Dla podstawówek dyrektor może wyznaczyć do 6 takich dni, a dla liceów i techników do 10. Zwyczajowo te dni wykorzystywane są właśnie w czasie różnych świąt, jak chociażby Dzień Nauczyciela.

Tu jednak należy pamiętać, że choć przepisy dają dyrektorom szkół prawo do wyznaczenia dni wolnych od zajęć dydaktyczno- wychowawczych, to jednocześnie zobowiązują ich do zorganizowania w tym czasie zajęć wychowawczo-opiekuńczych. Dzieci, które nie mogą zostać w domu pod opieką rodziców lub innych osób, mogą przyjść do szkoły, a placówka musi zapewnić im opiekę. Co więcej, szkoła ma obowiązek informowania rodziców (prawnych opiekunów) o możliwości udziału uczniów w zajęciach wychowawczo-opiekuńczych, które są w tym dniach organizowane.

Więcej o: