Nie tylko 800 plus. Od października nowe świadczenie niezależnie od dochodu

Przystąpienie do nowego programu możliwe jest od 1 października 2024 roku. Rodzice będą mogli złożyć wnioski online, co usprawni proces wydawania decyzji oraz sprawi, że nie zajmie to wiele czasu. W połączeniu ze świadczeniem 800 plus będzie to spory zastrzyk gotówki dla wielu polskich rodzin.

Nie da się ukryć, że świadczenie 800 plus, które zastąpiło wcześniejsze 500 plus, stanowi tak naprawdę podstawę w wielu domach w Polsce. Wielu rodziców nie wyobraża sobie, że te pieniądze mogłyby zostać usunięte z rządowego programu socjalnego. Choć znaczna część tych rodziców pracuje, niemal co miesiąc budżet domowy ledwo się spina, a i tak trzeba niekiedy wielu rzeczy sobie odmawiać. 

Rząd od 1 października uruchamia nowy program socjalny dla rodziców

Aby otrzymywać co miesiąc 800 plus rodzice muszą złożyć wniosek do trzech miesięcy od dnia urodzenia dziecka. To pozwala na wyrównanie otrzymywanej kwoty od dnia porodu. Jeśli wniosek zostanie złożony w późniejszym terminie, świadczenie nadal będzie się rodzicom należało, jednak zacznie być wypłacane od daty złożenia wniosku. Należy się ono każdej rodzinie, bez względu na dochód.

Od 1 października polskie rodziny mogą liczyć na dodatkowe wsparcie. Wszystko za sprawą rządowego programu "Aktywnie w domu". To dodatkowe środki pieniężne w wysokości 500 złotych, które wypłacane będą niezależnie od dochodu i na każde dziecko, ale tylko w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Program ma być ułatwieniem dla rodzin niezależnie od ich sytuacji finansowej i przeznaczony zarówno dla rodziców pracujących, jak i niepracujących. Co ważne, pieniądze ze świadczenia będą przysługiwały na każde dziecko w rodzinie, ale pod warunkiem, że nie korzysta ono ani z prywatnej opieki żłobkowej, ani usług niani.

Ważne jest, aby pamiętać, że świadczenie 'Aktywnie w domu' nie może być pobierane równocześnie z Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym (RKO). Jeżeli na dziecko zostało już wypłacone pełne 12 tys. zł w ramach RKO, rodzice nie będą mogli korzystać z nowego świadczenia.
Więcej o: