• Link został skopiowany

Szkoła żąda od ciebie takich opłat? Nie zgadzaj się, to nie zgodne z prawem

Przerzucanie kosztów na rodziców przez organy prowadzące szkoły jest bardzo powszechnym zjawiskiem - dowiadujemy się z serwisu infor.pl. Chodzi o dodatkowe koszty związane z obiadami w szkołach. Podpowiadamy, za co rodzice płacić nie muszą.
Szkoła żąda od ciebie takich opłat? Nie zgadzaj się, to nie zgodne z prawem (zdjęcie ilustracyjne)
Inside Creative House/ shutterstock.com

Zgodnie z przepisami każda szkoła musi zapewnić uczniom dostęp do jednego ciepłego posiłku dziennie. Niezależnie od tego czy szkoła korzysta z usług firmy cateringowej czy decyduje się na zorganizowanie własnej kuchni, posiłki co do zasady są płatne i dobrowolne.

Za co rodzice nie powinni płacić w szkole?

Wysokość opłat pobieranych przez szkołę za posiłki zależy od dyrektora szkoły, który działa w porozumieniu z organem prowadzącym. Co jest jednak istotne, opłaty mogą obejmować wyłącznie "wsad do kotła", czyli wszystkie produkty niezbędne do przygotowania posiłków. Jeżeli niektóre szkoły wymagają by w koszty wliczane były np. związane z przygotowaniem i dowozem posiłków, w tym wynagrodzeń pracowników i składek naliczanych od tych wynagrodzeń oraz kosztów utrzymani stołówki - jest to niezgodne z prawe, podaje infor.pl. Opłata za posiłek ustalana przez gminę powinna być równowartością surowców wykorzystanych do jego przygotowania. 

Które dzieci mogą liczyć na bezpłatny posiłek w szkole?

Istnieje opcja korzystania z posiłków za darmo. Należy się ona jedynie dzieciom, które znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. Wówczas jeden bezpłatny ciepły posiłek dziennie dostają w ramach programu rządowego finansowanego ze środków z budżetu państwa - "Posiłek w szkole i w domu" na lata 2024-2028. Dzieciom uczęszczającym do szkoły podstawowej lub ponadpodstawowej, które zostały objętym programem przysługuje:

  • bezpłatny gorący posiłek,
  • świadczenie pieniężne na zakup posiłku lub żywności (np. w dni wolne od nauki) albo
  • świadczenie rzeczowe w postaci produktów żywnościowych.

Aby dziecko zostało włączone do programu, dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 1200 zł (a od 1 stycznia 2025 r. - 1646 zł). W sprawie szczegółowych informacji na temat programu oraz kryteriów dochodowych, należy zwrócić się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, właściwego ze względu na swoje miejsce zamieszkania. Po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego, MOPS wyda odpowiednią decyzję administracyjną.

Więcej o: