Dziecko nie chce chodzić do przedszkola? "Nam pomógł tzw. guziczek miłości"

Wiele dzieci nie chce chodzić do przedszkola, co martwi rodziców. Jednak niepotrzebnie. Można w prosty i łatwy sposób temu zaradzić. Jak? Na przykład zastosować metodę "guziczka miłości". A co to takiego? I jak go użyć? Zobaczcie, co trzeba wiedzieć o tym sposobie uspokojenia dziecka.

Maluchy często płaczą, krzyczą i protestują, gdy muszą iść do przedszkola. Sytuacja jest trudna dla obu stron, dlatego wszelkie sposoby, by pomóc dziecku pokonać stres i lęk są na wagę złota. Jedna mama podzieliła się w sieci swoim prostym patentem - "guziczkiem miłości", który dodaje dziecku otuchy, gdy tego potrzebuje. A jak go zrobić? Równie prosto. Zresztą zobaczcie sami.

Zobacz wideo Jakie obowiązki mają przedszkolaki w domu? "Umyć ręce, zrobić siku"

"Nam pomógł tzw. guziczek miłości". Tak dodasz dziecku otuchy w przedszkolu

Dziecko w przedszkolu zostaje bez mamy i taty, jednak to nie znaczy, że nie może mieć wówczas w nich wsparcia. Wystarczy tylko wyposażyć je w "guziczek miłości". Co to takiego? Jak tłumaczy mama kilkulatki, Melissa Carton z serwisu HerFamily.ie, trzeba tylko narysować (lub przykleić naklejkę) serduszko na wewnętrznej stronie nadgarstka dziecka i powiedzieć mu, że ma je nacisnąć wtedy, gdy będzie się czuło zestresowane lub przestraszone. Wówczas rodzic otrzyma tę "wiadomość" i prześle dziecku trochę miłości. Rodzic również może narysować na swojej ręce serduszko i powiedzieć dziecku, że są połączeni i gdy ono naciśnie swój "guziczek miłości", to wówczas rodzic naciśnie własny. W taki prosty i bardzo tani sposób można pomóc maluchowi uporać się z lękiem separacyjnym w nowym przedszkolu czy pierwszej klasie szkoły podstawowej.

Lęk separacyjny u dziecka. Tak też można maluchowi pomóc z nim walczyć

Poza powyższą metodą "guziczka miłości" można pomóc maluchowi walczyć z lękiem separacyjnym na kilka innych sposobów. A jakich? Oto najważniejsze rzeczy:

  • Zachowaj spokój i nie poganiaj dziecka - pośpiech tylko wzmaga stres i nerwy;
  • Wprowadź codzienną rutynę w życie domowników - da szkrabowi poczucie bezpieczeństwa;
  • Stopniowo przyzwyczajaj dziecko do zostawania pod opieką innych osób - babci, znajomej czy sąsiadki, dobrym pomysłem jest także zapoznanie z przedszkolem (żłobkiem czy szkołą) jeszcze zanim dziecko do niego pójdzie;
  • Stwórz pożegnalny rytuał z dzieckiem i powtarzaj go codziennie - może to być cokolwiek, np. buziak chowany do kieszeni, zabawne przybicie piątki czy charakterystyczny przytulas, przy czym lepiej, aby ów rytuał był jak najkrótszy. 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.