Dzisiaj prezentujemy zadanie, które mogłoby być wyjęte z podręcznika do matematyki dla szkół podstawowych. Nie jest skomplikowane, bo jak widzimy na filmie, bez problemu poradziły sobie z nim kilkuletnie uczennice. Jednak szkopuł tkwi nie w samym wyniku, bo tu odpowiedzi są w obydwóch przypadkach poprawne, a sposób podejścia do zadania. O co chodzi? Czy chińskie dzieci są sprytniejsze? A może znają tajemniczy sposób na rozwiązywanie łamigłówek i zadań?
Rozwiązywanie zagadek matematycznych jest niezwykle dobrym sposobem na aktywizację mózgu. Tę zagadkę matematyczną miały do rozwiązania dziewczynki w zbliżonym wieku. Jak sobie poradziły? Obie dość szybko uporały się z obliczeniami, ale uczennica reprezentująca "chiński" sposób obliczeń, poradziła sobie z zadaniem w znacznie krótszym czasie, aniżeli dziewczynka po "amerykańskiej" stronie. Dlaczego?
Zadanie matematyczne jest pozornie proste - trzeba podać wynik matematycznego działania:
14 x 12=??
Oczywiście na kalkulatorze można dość szybko podać wynik, jednak tu chodzi o obliczenia bez pomocy narzędzi. Tylko tablica i szkolna kreda, ewentualnie kartka i długopis. Obie dziewczynki podeszły do zadania z konkretną wiedzą. Każda z nich rozpisała działania, jednak to chińska uczennica poradziła sobie zdecydowanie szybciej, rozpisując całość na czynniki pierwsze, czyli:
1 x 1 = 1
2 + 4 = 6
2 x 4 = 8
Wynik całościowy zadania to połączenie wyników tych trzech zadań, czyli 168. Podobną odpowiedź podała druga dziewczynka, jednak ona nieco dłużej rozpisywała całe zadanie. Gdzie tkwi sekret? Chińskie podejście do matematyki było bardzo zwięzłe i praktyczne, związane przede wszystkim z kwestiami kalendarza, handlu, pomiaru ziemi, własności, architektury, podatków oraz astronomii. Zatem i w tym przypadku widzimy praktyczne podejście do zadania z jego szybkim obliczeniem. Jednak tu należy mieć świadomość, że wymaga to nie tylko opanowania podstaw, ale zrozumienia tego, jak można niektóre działania sobie uprościć.
Zagadki matematyczne to popularna atrakcja wśród wielu internautów, którzy mogą sprawdzić swoje logiczne myślenie. Z pozoru takie zadania często wydają się banalne, jednak ich rozwiązanie, albo sposób obliczeń, może wywołać gorące dyskusje. Tak było i w tym przypadku.
Pod postem pokazującym dwa różne sposoby na obliczenia zadania, wywiązała się burzliwa dyskusja, w którym każdy pokazywał swój sposób obliczeń. Co ciekawe, każdy był dobry, bo prowadził do prawidłowego wyniku. I tu właśnie tkwi sekret. Matematyka jest wyjątkową nauką, gdzie nie trzeba wkuwać nic na pamięć, a jedynie trzeba zrozumieć działania. "Metoda po lewej może być wolniejsza, ale faktycznie uczy, jak działają liczby. Metoda po prawej jest zabawna, ale nie pomoże ci zbudować podstaw matematyki, których będziesz potrzebować na wyższych poziomach umiejętności" – pisze jedne z internautów i w jego komentarzu, jak się okazuje, jest sporo prawdy.